Advertisement

Mayıs ayında sınırlı bir gerileme kaydeden yıllık tarım üretici enflasyonu Haziran ayında yönünü yine yukarı çevirdi.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) yayımladığı tarım üretici fiyat endeksi Haziran'da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 21,76 artış kaydetti. Mayıs ayında tarımda yıllık üretici enflasyonu yüzde 20,20 olarak kaydedilmişti.

Haziran ayında aylık üretici enflasyonu ise yüzde 1,76 oldu.

Sektörlerde bir önceki aya göre değişim; tarım ve avcılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 1,60, balık ve diğer balıkçılık ürünlerinde yüzde 2,35, ormancılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 6,35 artış gerçekleşti.

Ana gruplarda bir önceki aya göre değişime bakıldığında; tek yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 0,06 azalış, canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde yüzde 2,09, çok yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 4,31 artış oldu.

Yıllık en fazla artış yüzde 43,94 ile lifli bitkiler alt grubunda oldu

Bir önceki yılın aynı ayına göre en fazla artış gösteren diğer alt gruplar yüzde 35,94 ile tahıllar (pirinç hariç), baklagiller ve yağlı tohumlar ve yüzde 32,20 ile canlı kümes hayvanları ve yumurtalar oldu.

Buna karşılık, yıllık en az artış gösteren alt gruplar ise yüzde 2,49 ile çeltik, yüzde 12,23 ile yağlı meyveler ve yüzde 14,26 ile diğer ağaç ve çalı meyveleri ile sert kabuklu meyveler oldu.

Bir önceki yılın aynı ayına göre azalışın olduğu tek alt grup ise yüzde 0,39 ile sebze ve kavun-karpuz, kök ve yumrular oldu.