Advertisement

Son bir haftada Türkiye'nin farklı bölgelerinde yaşanan aşırı yağış ve dolu, tarım arazilerine zarar verdi. Hasadı yaklaşan bazı ürünlerde önemli kayıplar yaşanırken, dolu yağışları üreticileri tedirgin ediyor.

İşte son bir haftada yaşanan dolu yağışları:

KIRIKKALE

Kırıkkale'nin Balışeyh ilçesinde şiddetli sağanak ve dolu yağışının ardından oluşan sel, tarım arazilerinde ve bahçelerde hasara yol açtı. Hıdırşeyh köyünde etkili olan sağanak ve dolu yağışının ardından bazı bölgelerde sel meydana geldi. Sel nedeniyle köylerdeki nohut ekili alanlar ile sebze ve meyve bahçelerinde hasar oluştu.

İlçeye giden yol da selin getirdiği kum ve ağaç parçalarıyla kaplandı.

MERSİN

Mersin'in Erdemli ve Gülnar ilçelerinde etkili olan dolu, tarım alanlarında zarara yol açtı. Erdemli ilçesinde bir süre yağan dolu, Esenpınar, Veyselli, Harfilli, Aydınlar, Tozlu, Sarıkaya, Yeniyurt, Güzeloluk ve Tapureli mahallelerinde sebze ve meyve ekili alanlara zarar verdi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mesut Yıldız, zarar gören alanlarda ön hasar tespit çalışması başlattıklarını söyledi. Çalışmayı kısa sürede tamamlayacaklarını aktaran Yıldız, "Kivi bahçelerinde büyük hasar var. Üzerine tül çekilen elma bahçelerinde de yüzde 80 civarında zarar oluşmuş. Çiçeklenme dönemine denk gelmesinden dolayı üzüntü duyuyoruz" diye konuştu.

Gülnar ilçesinde de dolu, Kuskan, Dayıcık, Örenpınar, Kurbağa, Üçoluk, Çukurasma mahallelerindeki meyve ve sebze bahçelerinde zarara yol açtı.

ÇORUM

Çorum’da etkili olan dolu yağışı ekili arazilere zarar verdi.

İl genelinde belirli aralıklarla devam eden yağmur yağışı kırsal kesimlerde yerini dolu yağışına bıraktı. Merkez ilçe ve İskilip ilçesindeki köylerde etkili olan dolu yağışı tarım arazilerini vurdu. Dolu yağışının kırsalda büyük zarar verdiğini dile getiren Metin Badak isimli çiftçi, “Yağışı hiçbir şey bırakmadı. Ceviz, ayçiçeği, buğday zarar gördü” dedi.

ŞANLIURFA

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde etkili olan dolu nedeniyle zarar gören sebze ve meyve bahçelerinde hasar tespit çalışmaları yapılıyor.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Murat Yahlizade ve beraberindeki ekipler, ilçede etkili olan yağışın ardından sebze ve meyve bahçelerinde incelemelerde bulundu. Kırsal mahallede yaşayan üreticilerle görüşen yetkililer, çiftçileri bilgilendirerek tarım sigortasının önemini anlattı.

Öte yandan Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde iki gündür etkili olan sağanak yağışı yerini dolu yağışına bıraktı. İlçeye bağlı Aşağı Taşlı, Acemoğlu, Batı, Uzuncuk, Şekerli ve civar kırsal mahallelerde, buğday, mercimek, arpa ekili binlerce dönüm ekili arazi zarar gördü. Yaklaşık yarım saat süren şiddetli dolu yağışı, en fazla, ilçeye 30 kilometre mesafede bulunan Aşağı Taşlı Mahallesinde hasara neden oldu.

MUĞLA

Muğla'nın Milas ilçesinde dolu yağışı nedeniyle meyve ağaçları ve ekili alanlar zarar gördü. Kultak Mahallesi'nde aralıklarla düşen sağanak, şiddetini artırarak doluya dönüştü. Etkili olan dolu, ekili tarım arazilerinde zarara yol açtı.

Hasar tespit çalışmaları için bölgeye giden Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak ile Milas İlçe Tarım ve Orman Müdürü Eşref Arslan incelemelerde bulundu.

Bölge halkına geçmiş osun dileğinde bulunan Saylak, doludan zarar gören Kultak Mahallesi'nin geniş arazilere sahip olmadığını söyledi.

Bölgede çeşitli meyve ağaçlarının mevcut olduğunu belirten Saylak, "Burada ciddi oranda üzüm yetiştiriciliği yapılıyor. Tespitlerde bulunduğumuz hububat ekili alanlarda dolunun hala erimediği ve ekili alanların tamamına zarar verdiğini gördük" dedi.

Üreticilerin kayıplarının büyük olduğunu anlatan Saylak, zararın giderilmesi için Milas Kaymakamlığı ile Milas Tarım ve Orman Müdürlüğünün çalışma yürüteceğini kaydetti.

Saylak, üreticilerin ürünlerini sigortalattırmalarının ve TARSİM güvencesi altında olmalarının önemini vurguladı.

TEKİRDAĞ

Tekirdağ'ın Hayrabolu ve Şarköy ilçelerinde sağanak ve dolu, tarım alanlarının zarar görmesine yol açtı.

Hayrabolu genelinde etkisini gösteren kuvvetli yağış, bir süre sonra yerini doluya bıraktı. Umurbey ve Yörgüç mahallelerinde sağanak ve dolu nedeniyle tarım alanları zarar gördü.

Hayrabolu Kaymakamı Mehmet Sülün, tarım arazileri zarar gören çiftçilere geçmiş olsun dileğinde bulundu. Sülün, yetkililerin dolunun zarar verdiği tarlalarda gerekli incelemeleri yapacaklarını ve çiftçilerin mağduriyetlerinin giderileceğini ifade etti.

ELAZIĞ

Elazığ'ın Alacakaya ilçesinde ve bazı köylerde misket büyüklüğünde dolu yağdı.

Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğü'nen uyarısını yaptığı yağış Elazığ'ın bazı ilçelerinde ve yüksek rakımlı yerlerinde etkili oldu. Alacakaya ilçesi ile bazı köylerde ise dolu yağdı. Aniden bastıran ve misket büyüklüğünde yağan dolu kısa sürede çevreyi beyaza bürüdü. Dolu yağışı vatandaşları zor durumda bırakırken, kısmen bazı meyve ağaçları ile tarım arazilerinin zarar gördüğü öğrenildi. AA/DHA/İHA