Advertisement
HABERLER ABONE OL

İkinci çeyrek net kârı 662.2 milyon lira olarak gerçekleşen TAV Havalimanları CEO'su Serhat Kaptan katıldığı Bloomberg HT yayınında değerlendirmelerde bulundu. Ağustos ayı rakamlarına bakarak, üçüncü çeyreğin ikinci çeyrekten daha güçlü geleceğini belirten Kaptan, enflasyon muhasebesinin ilk 6 aydaki yansımasının 12,3 milyon euro olarak gerçekleştiğini aktardı.

Yüzde 50 temettü planları olduğunu söyleyen Kaptan, planda herhangi bir değişiklik olmadığını ancak yatırmlar nedeniyle revizyon olabileceğini ifade etti.

Almatı Havalimanı'nın FAVÖK'e katkısının ilk 6 ayda yüzde 34 oranında gerçekleştiğini dile getiren Kaptan, kendileri için dış hatlardaki toparlanmanın önemli olduğunu, iç hatlardan çok etkilenmediklerini belirtti.

"Maliyette düşüş sağladık. Hiçbir çalışanı işten çıkarmadık. Olabildiğince ticari gelirleri artırmaya çalıştık. Ticari gelirleri havacılık gelirlerinden fazla sağladık" diyen Kaptan, büyümeye devam edeceklerini söyledi.

"Almatı Havalimanı'nda 2019'un yolcu sayısını bu yıl geçeceğiz. Almatı büyümeye devam edecek. Kazakistan Orta Asya'nın merkezinde olan bir bölge. Doğal bir hat. Havalimanını biz devraldıktan sonra ciddi bir büyüme gerçekleşti. " diyen Kaptan, Antalya Havalimanı'nda resesyonun çok etkili olmayacağını düşündüklerini aktardı.

Şirket portföyünde dış hat yolcularının yüzde 70 ağırlığı olduğu bilgisini veren Kaptan, "Savaşa, uçuş kısıtlamalarına karşın Rusya pazarının yüzde 55'i geri döndü" dedi.

2023 yılında Antalya'da 2019 yılını yakalayacaklarını belirten Kaptan, Antalya üzerinde, Türkiye olarak çok ucuzuz. Yatak kapasitesi var çok yüksek, sezon çok uzun ve ucuz fiyatla hizmet veriliyor. Antalya üzerinde bir resesyon öngörmüyoruz" dedi.

Kaptan, İstanbul'da olmak isteyip istemediklerine ilişkin soruya "Sabiha Gökçen ve İstanbul Havalimanı'na ilgimiz yok demek yanlış olur. Şirketin sağlığını tehlikeye düşürmeyeceğini öngördüğümüz anda İstanbul'da olmak isteriz" diye konuştu.

"Tunus'ta satış düşünmüyoruz"

2024'te Antalya'da yeni kapasite yatırımını devreye almayı planladıklarını ifade eden Kaptan, Tunus havalimanında sorunların sürdüğünü belirtti. Kaptan, "Tunus için borç yapılanması vardı. Tunus sıkıntılı bir havalimanı. Trafiği toparlanmadı. Politik ortam sıkıntılı, sürekli hükümet değişikliği var ve Turizm Bakanlığı destek vermedi. Ancak bu yıl için portföyümüzde herhangi bir satış düşünmüyoruz. İki büyük yatırımımız var. Biri Antalya. Burada yatırım başladı. 2024 yılında planlarımız arasında yeni tesisler açmak ve terminal kapasitesini iki katına çıkarmak var. Almatı'da de hızlı giden bir yatırım var 2024 sezonunu yakalamak gibi bir hedefi söz konusu" ifadelerini kullandı.