Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Çin Hava Kuvvetleri, Tayvan Boğazı’na tatbikat için 25 savaş uçağı gönderirken Tayvan hükümeti üzerindeki baskı giderek artıyor.

Tayvan Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Çin, Tayvan’ın hava savunma bölgesi olarak görülen güney batı bölgesine 14 adet J-16 ve 4 adet J-10 savaş uçağı gönderirken 6 adet H-6K bombardıman uçağı, 2 adet denizaltısavar Y-8 savaş uçağı ve 1 adet erken uyarı uçağı KJ-500 gönderdi.

Bakanlık Tayvan’ın cevap olarak devriye uçaklarını bölgeye gönderdiğini ve Çin uçaklarını savunma sistemleriyle izlediğini belirtti.

Çin’in Tayvan’a karşı olan askeri hareketliği son aylarda artış gösterirken, Çin Savunma Bakanlığı geçen hafta Liaoning uçak gemisinin Tayvan’a yakın bir bölgede tatbikat yaptığını ve donanmanın daha fazla tatbikat planladığını açıklamıştı.

Joe Biden ABD Başkanı olarak göreve geldiğinden beri Çin ve ABD birbirlerini Tayvan konusunda uyarıyor. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Pazar günü yaptığı bir açıklamada Çin’i Tayvan’ın haklarını gasp etmemesi ve bölgedeki gerginliği artırmaması konusunda uyarmıştı.