Advertisement

Dünyanın en büyük çip üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing’ın üçüncü çeyrek satışları rekor kırdı.

Şirketin gelirleri üçüncü çeyrekte 414,7 milyar Tayvan dolarına (14,8 milyar dolar) yükselerek analist tahminlerine yakın gerçekleşti.

Eylül ayında satışlar ise önceki yıla kıyasla yüzde 20 artışla 152,7 milyar Tayvan doları oldu.

Genelde tatil öncesi siparişlerin arttığı bir dönem olan üçüncü çeyrekte yoğun ilgi gören iPhone 13 serisini piyasaya süren Apple dahil birçok şirketten güçlü talep geldi. Siparişlerdeki artışa rağmen bu dönemde çip sıkıntıları devam etti.

Tesla Inc. CEO’su Elon Musk küresel bazda çip ve gemi kıtlığından kaynaklanan çifte sorunun Tesla’nın satış büyümesini yüzde 50’nin üzerinde sürdürebilmesinin önündeki yegâne engel olduğunu söyledi.

Musk, Tesla’nın Austin, Teksas’ta düzenlenen yıllık hissedarlar toplantısında yaptığı konuşmada, “Fantastik bir yıl geçirdik, rekor araç teslimatı gerçekleştirdik. Bunu sürdürmek için iyi bir şansımız var gibi görünüyor. Temel olarak, eğer çip elde edebilirsek, bunu yapabiliriz. Bu çip kıtlığının yakında hafifleyeceğini umuyorum, ancak bir süre daha en az yüzde 50’nin üzerinde kalabileceğimize güveniyorum” dedi.

Çip kıtlığı bu yıl otomobil endüstrisinin manşetlerini işgal ederken, Musk, elektrikli araç öncüsü Tesla’nın tedarik zinciri zorluklarının “çoğu” ile boğuşmak durumunda kaldığını sözlerine ekledi.

Musk, “3. çeyrekte karşılaştığımız en büyük güçlüklerden biri, yeterli gemiye ulaşamamamızdı. Büyük bir gemi kıtlığı vardı” dedi.

Rekor teslimat

Çip kıtlığı henüz Tesla’yı yavaşlatmış görünmüyor. Şirket bu hafta başında, üçüncü çeyrekte tüm dünyada rekor sayıda 241 bin 300 aracın teslimatını yaptığını duyurdu ve böylelikle ikinci çeyrekteki 201 bin 150 olan önceki zirve aşılmış oldu.

Tesla’nın satış rakamları, oto endüstrisinin kalan kısmı ile karşılaştırıldığında oldukça iyi görünüyor. ABD’de araç satışları son çeyrekte, tedarik zinciri zorluklarından dolayı üretimin olumsuz etkilenmesi ile birlikte güçlü bir düşüş gösterdi.

General Motors Co., üçüncü çeyrekte iç piyasadaki satışlarının üçte bir oranında düşmesi ile birlikte en fazla olumsuz etkilenen şirket oldu.

Musk, tedarik zincirindeki “önemli maliyet baskısının” Tesla’yı, en azından geçici olarak, fiyatları artırmaya zorladığını söyledi.

Tüm dünyada parçalar için harcadıkları paranın fazla olmadığını söyleyen Musk, “Durumun iyileşmeye başlaması en az 12 ay alabilir. Şiddetli tedarik zinciri sıkıntılarımızı 2023’te aşmalıyız. Bunun gerçekleşeceği konusunda iyimserim” dedi.

Otomotivden tüketici elektroniğine kadar birçok sektörü olumsuz etkileyen çip krizini çözme çabaları devam ederken ABD hükümetinin son girişimleri Tayvan ve Güney Koreli şirket yöneticilerinin tepkisini topladı.

ABD Ticaret Bakanlığı geçen ay çip üreticisi firmalardan çip sıkıntısına dair bilgi talep etti. Ticaret Bakanı Gina Raimondo sektör temsilcilerine bu gönüllü çağrıya yanıt vermezlerse Beyaz Saray’ın bazı araçları devreye sokacakları uyarısında bulundu.

ABD’nin bu talebi üretici firmalar ve sektör temsilcileri arasında da tartışmalara neden oldu.

Küresel çip üretiminin yarısından fazlasını yapan Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. Yöneticisi Sylvia Fang şirketin özellikle müşterilerine ilişkin hassas bilgilerini kesinlikle paylaşmayacaklarını bildirdi.

Daha küçük bir şirket olan United Microelectronics Corp. ise ABD’nin bu çağrısına nasıl yanıt vereceklerine dair açıklama yapmazken şirketin CFO’su Liu Chi-tung Bloomberg News’e müşterilerinin bilgilerini koruyacaklarını belirtti.