Advertisement

HANDE BERKTAN

Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) Başkanı Faruk Eczacıbaşı, vakfın bundan böyle gezegenin sağlıklı geleceğine yönelik çalışmalar yapacağını, veriye dayalı, bilimin ışığı altında ilerleyen projeler geliştireceklerini söyledi.

Eczacıbaşı, “Avrupa Birliği standartlarında benzer çalışmaları yapan ağların bir parçası olmak istiyoruz. Teknolojiler yeni uygulamaların, yeni uygulamalar yeni kavramların hayatımıza girmesine neden oldu. 30 sene içinde yepyeni bir kuşak çalışma hayatına atıldı ve yeni hikâyelere kucak açtı. 2021 yılı TBV'nin de rotasını yönlendirmesi için bir karar yılı oldu.” dedi.

“Amacımız Türkiye’yi bilgi toplumuna dönüştürmek”

Türkiye'yi bilgi toplumuna dönüştürme amacıyla Türkiye Bilişim Vakfı'nın (TBV) çalıştığını belirten Eczacıbaşı, “TBV, Türkiye'nin bilgi toplumuna dönüşebilmesi için gerekli altyapının oluşturulmasına katkıda bulunmak, bilimsel araştırma ve geliştirme etkinlikleri gerçekleştirmek ve özellikle yeni teknolojilerin sosyal ve ekonomik yaşam üzerine etkilerini inceleyip nitelikli ve saygın paydaşlarla birlikte projeler üretmek ve uygulamalarını sağlamak amacıyla çalışmalar yürütüyor. Vakfımız bundan böyle çalışmalarını uzayda soluk bir mavi noktadan oluşan gezegenimizin sağlıklı geleceğine yönlendirecek ve bu hikayeye ülkemizin de imzasının olmasına çalışacaktır.” açıklamasını yaptı.

Türkiye Bilişim Vakfı, Türkiye’de bilgi, iletişim ve elektronik alanlarında standartların oluşturulması ve sorunlara yönelik çözüm önerileri geliştirme amacıyla TÜBİSAD ve TESİD ile ortaklaşa Dijital Türkiye Platformunu hayata geçirmişti.