Advertisement
HABERLER ABONE OL

TCMB'nin yeni başkanı Ağbal yazılı bir açıklama yaparak 19 Kasım'daki Para Politikası Kurulu toplantısına kadar mevcut durumun gözden geçirileceğini ve tüm politika araçlarının kararlılıkla kullanılacağını belirtti.

Ağbal'ın ilk açıklamasında şu ifadeler kulanıldı:

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası olarak temel amacımız fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmektir. Fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda tüm politika araçları kararlılıkla kullanılacaktır. Para politikasında, şeffaflık, hesap verebilirlik ve öngörülebilirlik ilkeleri çerçevesinde iletişim güçlendirilecektir.

19 Kasım 2020 tarihli Para Politikası Kurulu toplantısına kadar mevcut durum ve beklentiler gözden geçirilip, gelişmeler de yakından takip edilerek; oluşacak veri ve değerlendirmeler ışığında gerekli politika kararları alınacaktır.

Göreve gelir gelmez banka müdürleriyle toplantı yaptı

Merkez Bankası'nın yeni başkanı Naci Ağbal Pazar günü banka genel müdürleri ile toplanmıştı. Bankacılar toplantıda, aktif rasyosundan sektörün para politikası beklentilerine kadar piyasanın ihtiyaçları konusunda fikirlerini iletti.

Cumartesi yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla TCMB'de Murat Uysal başkanlık görevinden alınırken yerine Naci Ağbal getirilmişti.