Advertisement
HABERLER ABONE OL

Cumhur Örnek – Araştırma Müdürü

Temmuz enfasyon raporunda yıl sonu enflasyon tahminini %7,4’den %8,9’a yükselten Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) piyasaya vermiş olduğu Türk Lirası’nın (TL) ağırlıklı ortalama fonlama maliyetini (AOFM) yükseltmeye devam ediyor.

TCMB’nin 06 Ağustos 2020 tarihi itibariyle yapmış olduğu TL fonlama kompozisyonuna bakıldığında, bir gün önce %7,80 olan AOFM’nin bugün %7,88’e yükseldiği görüldü (Kaynak: Bloomberg HT Araştırma). AOFM’nin yükselmesinde fonlamanın bir kısmının Borsa İstanbul repo piyasası (22,9 milyar TL) ve Bankalararası Para Piyasası (2 milyar TL) üzerinden yapılması rol oynadı. Bu piyasalarda verilen TL’nin faizi, politika faizinin (%8,25) 150 baz puan üzerinde ve %9,75 seviyesinde bulunuyor.

Ayrıca banka bugün yaptığı basın duyurusunda hedefli ilave likidite imkânları kademeli olarak azaltılacağını da belirtti. Dolayısıyla salgın sonrası politika faizinden daha düşük maliyetle yapılan fonlamalar vadesi geldiğinde yenilenmeyebilir. Bu kanalla yapılan vadesi gelmemiş işlemlerin toplam miktarı 60 milyar tl ve ortalama faizi ise %6,83. Bir sonraki ilk vade tarihi ise 13 Ağustos 2020.

TCMB'nin attığı likidite adımları:

1) "HEDEFLİ İLAVE LİKİDİTE" ADIMLARININ KADEMELİ OLARAK AZALTILACAĞI AÇIKLANDI

2) 1 HAFTALIK REPO İHALESİ AÇILMADI

3) 10 AĞUSTOS'TAN İTİBAREN GEÇERLİ OLMAK ÜZERE "PİYASA YAPICI BANKALARA APİ LİKİDİTE İMKAN LİMİTLERİ" YARIYA DÜŞÜRÜLDÜ

4) 6 AYLIK DÖVİZ KARŞILIĞI TL SWAP İHALESİ "GELENEKSEL İHALE YÖNTEMİYLE" AÇILDI