Advertisement
DÖVİZ ABONE OL

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) rezervleri seçim öncesindeki haftada düşüş ivmesine devam etti.

TCMB verilerine göre brüt rezervler 26 Mayıs haftasında 3,1 milyar dolar düşüşle 98,5 milyar dolara geriledi. Son verilerle birlikte TCMB'nin brüt rezervlerinde 2,5 ayda 28 milyar dolarlık düşüş izlendi.

Net rezervler tarafında ise tarihi düşük seviye kaydedildi. Verilere göre TCMB'nin net rezervleri eksi 4,4 milyar dolar oldu.

Swap hariç net rezervlerde de bozulma devam etti. 26 Mayıs haftasında net rezervler eksi 60,5 milyar dolar oldu. Bir önceki hafta bu rakam eksi 60,3 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

Yurt içi yerleşiklerin Döviz mevduatlarında 7 milyar dolarlık düşüş

26 Mayıs haftasında yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatlarındaki hızlı çıkış da dikkat çekti.

Bir önceki hafta 183 milyar dolar olan yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı 26 Mayıs ile sona eren haftada 176 milyar dolara geldi.

Gerçek kişilerin döviz mevduatları bir önceki haftaya göre 3,9 milyar dolar azalarak 105,8 milyar dolar, tüzel kişilerin döviz mevduatı 3 milyar dolar düşüşle 70,3 milyar dolar oldu.

Yurt içi yerleşiklerin parite etkisinden arındırılmış toplam yabancı para mevduatı 6,3 milyar dolar azaldı. Parite etkisinden arındırıldığında gerçek kişilerin döviz mevduatları 3,4 milyar dolar artarken, tüzel kişilerin döviz mevduatları 2,9 milyar dolar düşüş gösterdi.