Advertisement
FİNANSAL TEKNOLOJİ ABONE OL

Regülasyonel ve finansal teknolojiler alanlarında yapılandırılmış finansal ürünler ihraç etme imkanı sunan TeamSec, 42 milyon dolar değerleme üzerinden ilk yatırım turunu tamamladı.

TeamSec’in yatırım turuna birbirinden farklı sektörlerden melek yatırımcılar katıldı.

TeamSec tarafından geliştirilen SaaS (Securitization as a Service) ürünü menkul kıymetleştirme işlemlerini uçtan uca dijitalleştiriyor.

SaaS, finansal kuruluşların risk ağırlıklı varlıklarının bilançodan çıkarılması ve sermaye yeterlilik oranının yükseltilmesine olanak tanıyor.

Finansal olmayan kuruluşların ise işletme sermayesi ihtiyaçları ve borçluluk oranlarının azaltılmasına olanak sağlıyor.

Aldığı yatırımla Teamsec, seküritizasyon pazarının güçlü olduğu Amerika, Çin, Avrupa, Kanada ve Körfez Bölgesi’nde ölçeklenmek için ekibini genişletmeyi ve pazarlama aksiyonlarını güçlendirmeyi hedefliyor.

TeamSec'in Kurucusu ve CEO'su Esad Erkam Köroğlu yatırım turuyla ilgili şunları söyledi:

Türkiye menkul kıymetleştirme pazarı için yüksek potansiyeli olan bir ülke olarak konumlanıyor. Ülkemizde başta bankalar olmak üzere finansal kuruluşlar henüz yeni yeni canlı yaşayan kredilerini satabileceklerine dair stratejiler geliştirmeye başladı. Ayrıca herhangi bir özel sektör şirketi işletme sermayesi ihtiyacını ağırlıklı olarak kredi, leasing ve faktöring ile karşılarken artık daha ucuz ve hızlı bir şekilde alacağını menkul kıymetleştirebileceğine dair bir altyapı olduğunu fark ediyor. Türkiye menkul kıymetleştirme pazarının bu kadar başarıya hazır olması, global pazara giriş sürecimizde başarı hikayelerimiz için yol açmakta. Bu yatırım turuyla birlikte global pazarlara açılmayı, alanında uzman ekibimizle uluslararası pazardaki müşterilerimizin seküritizasyon hizmetlerini uçtan uca dijitalleştirmeyi amaçlıyoruz. Dijital dönüşümün her geçen gün daha da artması ve zorunlu bir hale gelmesi küresel pazarlara açılmanın, misyonumuzu daha da ileri götüreceğini düşünüyoruz." dedi.

Köroğlu, Teamsec olarak halihazırda 1 milyar TL’den fazla 130 bini aşkın bireysel kredi seküritizasyonu yaptıklarını ve ihracatçılara özel işletme sermayesi çözümü sunmak için uluslararası bankalarla altyapı kurulmaya başlandığını belirtti. Ayrıca ihracatçılara yabancı para ihracat alacaklarını seküritize etme yoluyla finansman sağlanmaya başlayacağını da duyurdu.