Advertisement

Tekfen Holding’in üçüncü çeyrek bilançosunu değerlendiren İş Yatırım, şirketin beklentilerin ‘oldukça’ altında olduğunu belirtiyor. Şirket 2019’un üçüncü çeyreğinde açıkladığı 258 milyon TL net kâra karşılık 2020 yılının üçüncü çeyreğinde 15 milyon TL net zarar açıkladı.

İş Yatırım'ın bülteninde öne çıkan noktalar ise taahhüt segmentinin gelirinde yüzde 36 düşüş ile yüksek zarar açıkladığı ve gübre-terminal segmentlerinin üçüncü çeyrekte yüzde 78 büyüyerek 1.02 milyar TL ciroya ulaştığı oldu.

Şirketin net nakit pozisyonu bir önceki çeyreğe göre yüzde 53 azalarak 833 milyon TL’ye geriledi.

Garanti Yatırım ise paylaştığı bir değerlendirme notunda inşaat segmentinin 270 milyon TL net zarar etmesinin şirketin net zarar yazmasında etkili olduğunu belirtiyor.

Mühendislik ve Taahhüt Grubu’nun Kazakistan’daki iki projesinin koronavirüs sebebiyle durmaya devam ettiğini belirten kurum, bu çeyrekte grubun elde ettiği brüt zararın 218 milyon TL, net zararın ise 270 milyon TL olduğuna dikkat çekiyor.

Oyak yatırımın bültenindeyse kimya ve hizmet segmentinin güçlü bir performans gösterdiği fakat taahhüt segmentinin beklentilerin altında kaldığı vurgulanıyor. Şirketin net kârı yıllık bazda yüzde 106 azalırken, geçen çeyreğe göre kârı ise yüzde 115 azaldı.