Advertisement
KRİPTO PARA ABONE OL

Çöken sabitkoin TerraUSD arkasındaki blok zincir sistemi ve ilişkili Luna token bir günden az bir sürede ikinci kez yeni işlemleri durdurma kararı aldı.

Terraform Labs Twitter resmi hesabından yapılan açıklamada blok zincirdeki işlemleri doğrulamaktan sorumlu onaylayıcıların Terra ağını “yeniden düzenlemek amacıyla bir plan ortaya koymak” için böyle bir adım atıldığı kaydedildi.

İşlemlerin durdurulması öncesi Terra'dan “Luna’da yaşanan katlanarak artan değer kaybına bağlı olarak bir “ondalık” krizini önlemek adına onaylayıcılar arasında çoğunluğu oluşturan bir grup şebekeyi dondurmaya çabalıyor” açıklaması geldi.

Bloomberg verilerine göre UST olarak da bilinen TerraUSD sabah saatlerinde 11 cent civarında işlem görüyor. En yüksek değer olarak 119,51 doları gören Luna tokenın değeri de pratikte sıfıra geriledi.

UST ile Luna arasındaki ilişki sabitkoinin 1 dolara sabitlenme işleminin merkezinde bulunuyordu. Yatırımcılar sabitkoinin değeri 1 doların altında veya üstünde olsa da 1 Luna token karşılığında takas edebiliyorlardı. Değerini kaybetmeye başlayan UST’nin artan miktarlarda elden çıkarılması piyasadaki Luna arzını dramatik derecede artırarak tokenın değerinin daha fazla düşmesine neden oldu.

UST bu hafta dağılmadan önce en büyük ve yakından izlenen algoritmik sabitkoinlerden biriydi. Yaşanan çözülme kripto dünyasında şok etkisi yaratarak piyasanın dengelenmesinden önce ciddi kayıplar yaşanmasına neden oldu.