Advertisement

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla Motors'un piyasa değeri daha Ekim ayında General Motors Co.'yu geride bırakmıştı.

ABD'li üreticinin değeri, Pazartesi gününe kadar geçen beş işlem gününde Detroit Üçlüsü'nün (GM, Ford Motor Co. ve Fiat Chrysler) toplam değerini aştı.

Bu günlerin her birinde değerini ortalama 14 milyar dolar artıran üretici, pandemiden kaynaklı satış dalgasının ardından hızla toparlandı. İkinci çeyrek teslimat rakamları yükselişte etkili oldu.

Tesla piyasa değerine geçen hafta her gün kabaca bir Fiat Chrysler ekledi.

Şüphecilerin Tesla hisselerindeki mevcut temponun şirketin güçlü hikayesinin etkisiyle gerçeklikten ayrıştığını belirtmesine karşın bol sayıda taraftarı bulunuyor.

Wesbush Securities analisti Daniel Ives, bir mülakatında Robinhood gibi platformlarda işlem yapan bireysel yatırımcıları işaret ederek “Hisseleri yukarı taşıyan perakende bir kısım kesinlikle var.” dedi.

Şimdiyse büyük kurumsal yatırımcıların da birçoğunun Tesla ve elektrikli otomobil pazarının bir parçasını istediğini söyleyen Ives, “Pandemi ve karanlık makro ortamda, özellikle diğer üreticiler büyük zorluklarla karşı karşıya kalırken şirket, 90 binlik teslimat rakamını ortaya koydu.” dedi.