Advertisement

HANDE BERKTAN

Amerikan elektrikli otomobil şirketi Tesla’nın Avrupa’daki en büyük yatırımı GigaBerlin Brandenburg’da üretilen araçlar özel bir törenle 22 Mart’ta sahipleriyle buluşacak. Fabrikada Tesla’nın Model Y elektrikli otomobilleri üretiliyor.

Tesla CEO’su Elon Musk'ın Austin Teksas'tan Berlin'deki etkinliğe katılacağı iddia edildi. Giga Berlin'in ilk Model Y teslimatları için kutlamanın oldukça eğlenceli bir etkinlik olması bekleniyor. Giga Berlin'in ilk Model Y teslimatlarının yerel saatle 13:30 civarında yapılması bekleniyor.

Tesla’nın Almanya’nın Brandenburg eyaletinin Grünheide Bölgesi’nde yaklaşık 92 hektarlık ormanlık bölgeyi kapsayan Giga fabrikası yerel makamlardan üretim için uzun bir süreçten sonra onay alabilmişti. Fabrika 300 hektarlık alanda yaklaşık 92 hektarlık bir ormanlık alanı kapsayacak şekilde inşa edilmiş, bu da çevreci STK’ların uzun süre tepkisine neden olmuştu. Tesise, bu ayın başında nihai çevre izni verildi.

Batarya ve yılda 500 bin otomobil üretimi için tasarlanan fabrika, Tesla’ya dünyanın en rekabetçi otomobil pazarlarından Almanya’da üretim üssü veriyor.

Tesla’nın hali hazırda biri ABD, bir diğeri Çin’de olmak üzere iki Giga Fabrikası bulunuyor.