Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

Tesla, Elon Musk’ın Twitter’ı satın alması sonrası yatırımcıların şirket hisselerini satmaya devam etmesiyle son 17 ayda elde ettiği tüm kazançları geri verdi.

Elektrikli araç üreticisinin hisseleri Pazartesi günü New York'ta yüzde 5 düşüşle Haziran 2021’den beri en düşük seviye olan 197,08 dolara geriledi. Bu düşüş S&P 500 Endeksi’nde yaşanana kayıplara en büyük katkıyı yapan gösterge oldu.

Tesla hisseleri, bu yıl piyasaların büyük oranda riskli varlıklardan kaçınma eğilimleriyle yaşanan kayıplarla mücadele etti. Ancak son düşüş büyük oranda şirket CEO’su Elon Musk’ın Twitter’ı satın alması nedeniyle gerçekleşti.

Musk, Twitter anlaşmasını 27 Ekim’de sonuca ulaştırması sonrası platformda yapmayı planladığı değişikliklerle ilgili yoğun şekilde tweet atmaya başlamıştı.

Tesla hisseleri o tarihten itibaren yüzde 12 değer kaybederken Nasdaq 100 Endeksi’ndeki düşüş yüzde 1,9 olarak gerçekleşti. S&P 500 Endeksi’nde ise kayda değer bir değişiklik gözlenmedi.

Musk, sosyal medya platformunu satın alma niyetini belirttiğinden beri Tesla yatırımcılarının milyarderin birkaç yüksek profilli girişim nedeniyle fazla yayılmış olmasından endişe ettiği belirtiliyor.

Yatırımcılar ünlü milyarderin ana odağının zor günler geçiren Tesla’da olmasını istiyor. Son dönemde otomobillere olan talep enflasyonist ortamda zayıflarken, tedarik zinciri sorunları hala devam ediyor ve ham madde maliyetleri yüksek seviyelerde seyretmeye devam ediyor.