Advertisement

Tesla, tanıtımından beş yıl sonra Semi ismindeki elektrikli TIR'ının teslimatını gerçekleştirdi. Yapılan etkinlikte iki anahtar kartı PepsiCo yetkililerine teslim edildi. Teslim edilen TIR'lar PepsiCo’nun Kaliforniya’daki Modesto şehrinde bulunan Frito-Lay fabrikasına gidiyor.

Binek araçlarının daha fazla konuşulmasına rağmen, büyük ticari araçların elektrikli hale getirilmesi taşımacılıkta sürdürülebilirliğe geçiş için büyük önem taşıyor. Tesla’ya göre TIR'lar ABD’deki toplam araç sayısının yüzde birini oluşturmasına rağmen, araç kaynaklı karbon salınımının yüzde 20’sinden sorumlu.

Şirket, TIR'ın bir kez şarj edilerek tam yükle 800 kilometre yol gidebildiğini gösteren görüntüleri yayınladı. TIR'ın hızlı bir şekilde şarj edilebilmesi için ise bir megavat gücünde sıvı soğutmaya sahip bir şarj aleti geliştirildi. Musk aynı teknolojinin önümüzdeki sene şirketin “supercharger” adını verdiği şarj istasyonlarında da kullanılacağı ve şirketin yeni çıkacak olan pikap modeli Cybertruck ile de uyumlu olacağını belirtti.

TIR'ın elektrikli olmasının yanında belirgin özelliklerinin biri de sürücü koltuğunun tam ortada konumlandırılması.

Musk, şirketin 2024 itibarıyla 50 bin adet Semi üretmeyi hedeflediğini açıklamıştı. Ayrıca ABD’de onaylanan ve ticari araçlarda 40 bin dolara kadar vergi indirimi sağlayan Enflasyon Azaltma Yasası, Semi satışları için önem taşıyor.

PepsiCo, Walmart, Meijer ve J.B. Hunt Transport Services gibi büyük filolara sahip şirketler, 2017’den beri bağlayıcı olmayan rezervasyonlar yaptıran şirketler arasında bulunuyor.

Musk gecikme için özür diledi

Semi’ın program müdürü Dan Priestley, şirketin aracı Kaliforniya ve Nevada’daki fabrikaları arasındaki taşımacılıkta da kullanarak, mühendislerin aracı sürekli deneyip geliştirebilmesini sağlayacağını söylerken, daha önce 2019’da üretilmesi planlanan TIR'da yaşanan aksaklıklara rağmen şirketi desteklemeyi bırakmayan müşterilere teşekkür etti.

Musk ise “Gecikme için özür dileriz. Beş yıl öncesi ile günümüz arasında akıl almaz olaylar yaşandı” dedi.