Advertisement

Tesla ABD'de tüm modellerine Çin'de ise ülke içinde üretilen Model 3 ve Model Y araçlarına zam yaptı.

Açıklama şirketin internet sitesinde yer aldı. Açıklamaya göre şirketin modellerinde fiyat artışları şu şekilde gerçekleşti:

Model 3 fiyatı 2 bin dolar artarak 46 bin 990 dolara, Model 3 Dual Motor All Wheel fiyatı 2 bin 500 dolar artarak 54 bin 500 dolara, Model 3 Performance fiyatı 3 bin dolar artarak 61bin 990 dolara, Model Y fiyatı 2 bin dolar artarak 62 bin 990 dolara, Model Y Performance fiyatı 3 bin dolar artarak 67 bin 990 dolara ulaştı. Firmanın bayrak gemisi olarak görülen iki modelinin de fiyatları artırıldı.

Buna göre Model S 5 bin dolar artarak 99 bin 990 dolara ulaşırken Performance modelin fiyatı da 5 bin dolar artırıldı. Model X'in fiyatı ise 10 bin dolar artarak 114 bin 990 dolar oldu.

Tesla Çin'de sattığı iki modeline de zam yaptığını duyurdu. Buna göre Çin'de üretilen uzun menzilli Model Y aracı 18 bin yuan artırılarak 375 bin 900 yuana (58 bin 952 dolar) ulaşırken Model 3 Performance da 18 bin yuan artarak 367 bin 900 yuana ulaştı.

Musk enflasyonist baskılardan şikayet etmişti

Şirketin zam kararı Tesla'nın patronu Elon Musk'ın enflasyonist baskılarla ilgili açıklamasından hemen sonra geldi.

Twitter hesabından takipçilerine "Gelecek birkaç yılda enflasyon hakkında ne düşünüyorsunuz" sorusunu yönelten Musk, Tesla ve SpaceX'in hammadde ve lojistik sıkıntıları nedeniyle enflasyonist baskılarla karşı karşıya olduğunu belirtmişti.

Hesabından Ukrayna-Rusya çatışmasının emtia fiyatlarında 2008'den beri en hızlı artış yaşandığına dair bir makale paylaşan Musk "Yalnız değiliz" ifadesini kullandı.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi nedeniyle otomotiv sektöründe kullanılan alüminyumdan paladyuma kadar birçok hammadde fiyatı yükseldi.

Her ne kadar Batı'nın yaptırımları söz konusu metalleri hedef almasa da bazı otomotiv tedarikçilerinin Rusya'yla iş yapmaktan kaçınması halihazırda çip krizi ve yüksek enerji maliyetleriyle mücadele eden otomotiv sektörü için yeni bir baskı unsuru oluyor.