Advertisement

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, 1,9 trilyon dolarlık mali teşvik paketinin perşembe günü yürürlüğe girmesinin ardından, Amerikalılara ilk ödemelerin bu haftasonu başlayabileceğini belirtti.

NBC'ye verdiği röportajda, "İlk ödemelerin çıkması için sıkı bir şekilde çalışıyoruz" diyen Yellen, aşı desteğinin hızlıca çıkması için de çalışacaklarını belirtti.

Yellen'ın açıklamaları, Başkan Joe Biden'ın kararnameyi imzalamasından birkaç saat sonra geldi. Biden, Beyaz Saray'da yaptığı bir ulusa seslenişte, tam bir sene önce Kovid-19 salgınının Amerikalıları karantinaya ittiğini belirterek, ekonominin büyük bir zarar gördüğünü ve 500 binden fazla insanın bu süreçte hayatını kaybettiğini söyledi.

Yellen ise "İnsanların uzun süredir devam eden işsizlik yüzünden zarar görmelerini, çocuklar okula gidemediği için işsiz kalmalarını istemiyoruz. Normal bir şekilde işleyen ekonomiyi geri döndürmek istiyoruz" dedi.

ABD mali teşvik paketi geçtiğimiz haftasonu Senato'dan geçtikten sonra çarşamba günü Temsilciler Meclisi'nde de onaylanarak Başkan Biden'ın imzası için Beyaz Saray'a gönderildi. Mali teşvik paketi ile ilgili yasanın yürürlüğe girmesi Senato'dan onay aldıktan sonra yaklaşık 4 gün sürdü.