Advertisement

SEFER YÜKSEL

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle futbol müsabakalarının ertelenmesi özellikle Avrupa ülkelerinde kulüpleri büyük bir maddi çıkmaza sürüklüyor. İtalya'da maaşların ertelenmesi için hukuksal alt yapı tartışılıyor. Almanya, İskoçya ve Fransa'da uygulama başladı. Peki Türkiye'de durum ne? Bilindiği gibi önceki hafta alınan maçların seyircisiz oynanma kararı dün itibarıyla spor müsabakalarının ertelenmesi evrildi. Türkiye liglerinde maçların ertelenmesi de zaten mali açıdan darboğazda olan kulüpleri iyiden iyiye zora sokacağa benziyor. Çünkü Türkiye'de kulüplerin gelirlerinin önemli bir bölümü naklen yayın gelirlerinden oluşuyor ve bu gelirlerin kesilmesi de oyuncu maaşlarını ödemekte kulüplerin elini kolunu bağlıyor. Bloomberg HT'ye konuşan kulüp yöneticileri, oluşan bu olağanüstü durum nedeniyle Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) önümüzdeki gülerde bir hukuki çerçeve belirlemesi gerektiğini belirtirken, TFF Başkanı Nihat Özdemir ise Bloomberg HT'ye yaptığı açıklamada finansal anlamda her kulübün kendi bütçesine göre önlemlerini alması gerektiğini söyledi.

'LİGLERİN BAŞLAMASI SALGININ GEÇMESİNE BAĞLI'

Bu konuda TFF'nin şu aşamada yapacağı bir şeyin olmadığını kaydeden Özdemir, "Her kulüp kendi bütçesine göre ve futbolcuları ile olan sözleşme detaylarına göre ayarlamalarını yapmalı" dedi. Süper Lig'in nisan ortasında başlayacağına yönelik iddiaları da sorduğumuz Özdemir, bu iddiaların asılsız olduğunu, liglerin başlamasına Türkiye'nin salgın hastalıkla mücadeleyi atlattığı döneme göre karar vereceklerini sözlerine ekledi.    

'KULÜPLER FUTBOLCULARLA VE BANKALARLA MASAYA OTURACAK'

Maçların ertelenmesiyle birlikte gelirleri bıçak gibi kesilen spor kulüpleri ise önümüzdeki haftadan itibaren borçlu oldukları bankalarla ve maaş ödeyecekleri futbolcularla masaya oturmaya hazırlıyor. Avrupa liglerinde yaşanan örnekleri de hatırlatan spor kulübü yöneticileri, mücbir sebebin olduğu olağanüstü bir süreçten geçildiğini ve oluşan yeni durum ile ilgili gerekli çalışmaları başlattıklarını, önümüzdeki haftadan itibaren gerekli aksiyonların alınmaya başlayacağını kaydetti. Yöneticiler, TFF'den de bir yönlendirme beklediklerinin altını çizdi.

'HAFTALIK TRİBÜN HASILATI KAYBI 6.2 MİYON TL'  

Önceki hafta seyircisiz oynanan maçlarda Süper Lig ve PTT 1. Lig maçlarında oluşan tribün gelirlerinin kaybının toplam 6.2 milyon TL olduğu öğrenildi. Bu kaybın 4 milyon TL'sinin Galatasaray-Beşiktaş derbisine, 1.2 milyon TL'sinin Trabzonspor-Başakşehir, 250 bin TL'sinin PTT 1. Lig, kalan tutarın diğer Süper Lig müsabakalarının kaybı olduğu belirtildi. Öte yandan derbi maçlarının olmadığı haftalarda Süper Lig'de bilet satışlarının toplamda ortalama 4.5-5 milyon TL civarında seyrettiği ifade edildi. Liglerin ertelenmesi nedeniyle kulüplerin seyircisiz haftada olduğu gibi bir gelir kaybı olmayacağı, sadece bu gelirlerin maçların başlamasıyla kulüplerin kasasına girmeye başlayacağını da belirtelim.

'BEŞİKTAŞ'IN KAMPANYASI VİRÜS KURBANI'      

Öte yandan koronovirüsün, mali açıdan zor bir dönemden geçen Beşiktaş'a bir darbesi de kampanya bacağında oluştu. Kulüp uzundur süredir hazırlandığı ve bu cuma günü başlatacağı taraftar desteği kampanyasını salgın nedeniyle iptal etti ve önemli bir gelirden olmuş oldu.

5 BÜYÜK LİGDE TOPLAM ZARAR 4 MİLYAR EURO

 Öte yandan Avrupa'nın en büyük 5 futbol ligi kabul edilen İngiltere (Premier Lig),İspanya (La Liga),İtalya (Serie A),Almanya (Bundesliga) ve Fransa'nın (Ligue 1),yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle toplam zararının yaklaşık 4 milyar Euro olacağı bildirildi.

KPMG Football Benchmark tarafından yapılan araştırmada, Avrupa'nın en büyük 5 futbol liginin koronavirüs nedeniyle yaşadığı zararlar incelendi. Şu ana kadar 5 büyük lig, UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi'nde 541 karşılaşma iptal edilmiş veya ertelenmiş durumda. Araştırmaya göre Premier Lig, 1 milyar 150 milyon Euro ile 1 milyar 250 milyon Euro arasında zararla en büyük gelir kaybına uğrayan lig olacak. Premier Lig'in yanı sıra La Liga'da 800-950, Bundesliga'da 650-750, Serie A'da 550-650 ve Ligue 1'de ise 300-400 milyon Euro bir kaybın olacağı tahmin ediliyor.