Advertisement
HABERLER ABONE OL

Ruhsar Pekcan'ın görevden alınmasının ardından Mehmet Muş'un göreve getirildiği Ticaret Bakanlığı'nda yer değiştirmeyle atamalara belirli kurallar getirildi.

Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelikle gerçekleştirilen yer değiştirme suretiyle atamalara ilişkin temel ilkeler belirlendi. Buna göre bakanlığın standart kadro sayısı ve hizmet ihtiyacı öncelikli olarak dikkate alınacak. Hizmet birimleri arasında personelin adil ve dengeli dağılımını sağlamak esas olacak. Personel mazeretleri, Bakanlığın standart kadro sayısı ve hizmet ihtiyacı çerçevesinde dikkate alınacak. Yer değiştirme suretiyle atamalar; ekonomik, sosyal ve kültürel şartlar ile ulaşım şartları yönünden benzerlik ve yakınlık gösteren hizmet birimlerinin iş ve işlemleri dikkate alınmak suretiyle oluşturulan hizmet bölgeleri veya hizmet birimleri arasında yapılacak.

Yönetmeliğe göre hizmet bölgeleri belirlenirken, çalışanlar için de hizmet puanı şartı getirildi.

Yönetmelikle ilgili süreçlerin takibi için Yer Değiştirme Kurulu kuruldu. Yer Değiştirme Kurulu; personelin yer değiştirme suretiyle yapılacak atama işlemlerini inceleyecek ve değerlendirecek. Kurul Bakan Onayı ile; Bakan veya Bakan tarafından görevlendirilen Bakan Yardımcısı başkanlığında, Personel Genel Müdürü, Hukuk Hizmetleri Genel Müdürü ve yer değiştirme suretiyle atamaya tabi personelin kadro unvanı itibarıyla ikinci fıkrada belirtilen ilgili olduğu diğer Genel Müdürlerden oluşacak.