Advertisement

Faiz indirimini takip eden hafta ticari kredilerde kıpırdanma dikkat çekti.

Kredi trendlerine bakıldığında bireysel kredilerdeki düşüş ivmesinin de devam ettiği görüldü.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerine göre 1 Ekim haftasında 13 haftalık, yıllıklandırılmış ve kur etkisinden arındırılmış veri setine göre ticari kredilerde büyüme yüzde 7,5 oldu. Böylelikle ticari kredilerde son 5 ayın en hızlı büyümesi kaydedildi.

İlgili haftada ticari kredi büyümesi 2 puan arttı. Bu artış da Mart ayından bu yana en hızlı artış olarak dikkat çekti.

Bireysel kredilerde bir dönemdir görülen düşüş ivmesi 1 Ekim haftasında da etkisini gösterdi. Buna göre bireysel kredilerde büyüme yüzde 17 seviyesine geriledi.

TCMB faiz indiriminde ticari kredi vurgusu yapmıştı

1 Ekim haftasından önceki hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 1,5 yıl sonra faiz indirim kararı vermiş ve politika faizini 100 baz puan düşürerek yüzde 18'e çekmişti.

Karar metninde TCMB, ticari kredilere de vurgu yapmıştı.

Metinde üçlü parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkileri devam ettiğini vurgulayan TCMB parasal duruşun sıkılığının ticari kredilerde öngörülenin ötesinde daraltıcı etki yapmaya başladığını vurgulamıştı. Bunun yanında, bireysel kredilerin ılımlı seyre dönmesi için makroihtiyati politika çerçevesinin güçlendirildiği de eklenmişti.

İş Bankası Genel Müdürü: Etkilerini hemen görürüz

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, Bloomberg HT özel röportajında TCMB'nin faiz indiriminin ticari kredilerde hemen görülebileceğini söylemişti.

Aran yayında, "TCMB'nin faiz indirimi mevduat faizlerinde hemen etkisini gösterdi. Bunun ticari kredilere yansıması hemen gerçekleşir. Bunun bireysel kredilere yansıması geç olacaktır. Bunun nedeni de makroihtiyati önlemlerle orada maliyetlerin artmasıdır. Bu zaten istenen bir şeydir." ifadelerini kullanmıştı.