Advertisement
HABERLER ABONE OL

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren sektörde girdi maliyetlerinin kontrol altına alınması gerektiğini belirtti.

Bloomberg HT’ye konuşan Eren, girdi maliyetleri yüzde 147 artarken fiyat farkı hakedişlerinin bunun yarısında kaldığını, 2022’de bu hakedişlerde bir düzenleme olmazsa sektörde yaprak dökümü yaşanacağını söyledi.

Eren, "Beklenen artışlar vardı ama ülkemizde pandeminin etkisi dışarıdan daha fazla oldu. Kendi sektörümüzdeki girdi maliyetlerimiz pandemi başladığı ilk tarihten yıl sonuna kadar yüzde 280 oranında artış gösterdi. Sadece Ocak 2021’den Aralık 2021’e kadar bu artış oranı yüzde 147’lerde, ÜFE endekslerine bağlı olarak meslektaşlarımıza kamunun ödediği fiyat farkı kat sayıları bunun yarısından aşağı da kalıyor” dedi.

Döviz kurunda bir durulma olmasına rağmen fiyat artışlarında bu durulmanın olmadığının da altını çizen Eren, “Hâlâ bizim ana girdi malzemelerimizde Ocak başından Ocak sonuna kadar artış durmadı yani dövizde bir stabilizasyon oldu diye çimento fiyatları durmadı. Maliyetler yüzde 147 artarken, fiyat farkı hakedişleri yarısında kaldı. Hakedişler düzenlenmezse 2022’de sektörümüzde yaprak dökümü yaşanabilir. Kamu bütçeleri bir yıl geriden geliyor, 2021’in hakedişini 2022’de alabiliyoruz” diye ekledi.