Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 2 Temmuz 2023'ten 2 Temmuz 2024 tarihine kadar bir yıl süreyle konut kiralarında kira artışı oranı üst sınırının yüzde 25 olarak uygulanacağını açıkladı.

Bloomberg HT’ye konuk olan Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, Türkiye’de yüzde 25’lik kira artışı sınırlamasının sektör genelinde talebe olan etkisini değerlendirdi.

Torun, kira artışı sınırlamasının yatırım amacıyla gayrimenkul alacaklar için son derece caydırıcı olduğunu belirttiği konuşmasında, son dönemde kiracısı olan bir daire ile boş olan bir daire arasında yüzde 20 ila 30 arasında bir fiyat farkı olduğu söyledi. “Böyle bir durumda kimse gayrimenkulü kiraya vermek istemeyecektir.” diyen Torun, bu koşullarda kiralık yer bulmanın daha da zorlaşacağını belirtti. Torun sözlerine şöyle devam etti:

“İnsanlar diyecek ki boş dursun kiraya vermeyeyim çünkü kiraya verdiği zaman kiracıyı çıkaramadığı için kira rakamlarının da sınırlanmış olması sebebiyle arzda ciddi bir daralma olacak. Bu amaçla insanlar gayrimenkul yatırımı yapmaktan çekinecekler. Dolayısıyla bu durum satışları etkileyecek. (Bu düzenlemenin) Bundan sonra, kiralık arzını da ciddi bir şekilde azaltacağını düşünüyorum.”