Advertisement
HABERLER ABONE OL

Toyota 2021 yılını en çok satan araç şirketi olarak kapatırken Japon şirketin geçtiğimiz yıl yaşanan tedarik krizi sırasında üretimi devam ettirebilmekteki başarısı dikkat çekti.

Şirketten yapılan açıklamada Daihatsu Motor Co. ve Hino Motors Ltd. şirketlerinin rakamlarını da barındıran Toyota’nın grup satışları yüzde 10 artarak 10,5 milyon olarak gerçekleşti.

Diğer bir dev olan Volkswagen AG ise toplamda 8,88 milyonluk araç satışı gerçekleştirdi. 2020’de beş senelik aradan sonra tekrar en fazla satışı gerçekleştiren grup olan Toyota 2021 yılında da bu unvanını korudu.

Bu satış rakamları çip krizinden pandemi kaynaklı kapanmalara kadar birçok sorunun yaşandığı bir yılda şirketin tedarik zinciri yönetiminin katkısına işaret etti.

2021 ilk aylarında Toyota’nın tedarik zincirini takip süreci ve yarı iletken stoklaması, seri üretimine devam etmesini ve rekor sayıda araç satmasını sağladı.

Öte yandan VW’ın 2021 satışları tedarik sorununa bağlı olarak son on yılın en düşük seviyesini gördü.

Güçlü ABD araç pazarı en büyük etken

Otomotiv devinin yıllık satışları aynı zamanda Toyota’nın kalesi olan ABD otomotiv pazarının, araç satış rakamları son birkaç on yılın en düşüğüne gelen Avrupa pazarına kıyasla gücünü de göstermiş oldu. Avrupa pazarı Volkswagen’ın satışlarının üçte birini oluştururken Toyota’nın onda birine denk geliyor.

Pozitif 2021 yılına rağmen yıl boyunca tedarikle ilgili sıkıntılar yaşayan Toyota bu konuda sorun yaşamaya devam ediyor. Yaz aylarında Omikron varyantının Güneydoğu Asya’da yayılması otomotiv devinin bölgeden kritik parçaları elde etmesine engel olarak Eylül ayında yıllı üretim görünümünü düşürmek zorunda kalmasına neden olmuştu.

Yakın zamanda Toyota bir açıklama yaparak, çözülemeyen çip krizinden dolayı bu mali yılda 9 milyon araç üretme hedefini tutturamayacağını belirtimişti.

ABD'li teknoloji devi Apple 2022 mali yılının ilk çeyreğinde satış gelirlerinde yüzde 11 artışla toplam 123,9 milyar dolar gelir elde etti. Şirket, 28 Ekim 2021'de başlayıp, 25 Aralık 2021'de biten 2022 mali yılının ilk çeyrekteki kazancıyla tüm zamanların rekorunu kırmayı başardı. Apple'ın bu dönem net karı ise yüzde 20 artışla 28,7 milyar dolardan 34,6 milyar dolara çıktı.

Apple tarafından açıklanan verilere göre Cupertinolu teknoloji devi 2022 mali yılının ilk çeyreğinde yüzde 11 artışla toplamda 123,9 milyar dolar gelir elde etti. Şirket bu geliri iPhone, iPad, Mac, Macbook giyilebilir teknoloji ürün ve aksesuarlarından sağladı.

Apple 2022 mali yılının ilk çeyreğinde ürün satışlarından 104,4 milyar dolar, servislerden 19,5 milyar dolar gelir elde etti.Ürün kategorilerine göre satış performansına baktığımızda şirketin amiral gemisi iPhone satışlarından 71,6 milyar dolar, Mac satışlarından 10,8 milyar dolar, iPad satışlarından 7,2 milyar dolar, giyilebilir cihaz ve ev aksesuarlarından 14,7 milyar dolar servislerden 19,5 milyar dolar gelir elde etti. Satış gelirlerinde en yüksek artışı yüzde 58 artışla iPhone sağladı. iPhone, Mac, giyilebilir cihaz ve servis gelirlerinde en yüksek çeyreklik performansa ulaşıldı.

Şirket, satış gelirlerini ABD'de yüzde 11 artırarak 51,4 milyar dolara, Avrupa'da yüzde 9 artırarak 29,7 milyar dolara, Çin'de yüzde 21 artırarak 25,7 milyar dolara, Asya Pasifik Bölgesi'nde yüzde 19 artırarak 9,8 milyar dolara taşıdı. Şirketin Japonya'da ki satış gelirleri yüzde 14 azalarak 7,1 milyar dolar oldu.

Apple, 2030 yılına kadar karbon nötr hedefine ulaşmak istiyor

Apple CEO Tim Cook yaptığı açıklamada ''Bu çeyrek, inovatif ürünlerimiz ve servislerimiz sayesinde rekor gelire ulaştık. İletişimde olamnın ve veriye ulaşmanın çok önemi olduğu bu dönem müşterilerimizin ürünlerimize gösterdiği yüksek ilgiden çok memnunuz. Daha iyi bir dünya oluşturmak için elimizden gelen herşeyi yapıyoruz. 2030 yılından önce ürünlerimiz ve tedarik zincirimizde sıfır karbon hedefimize ulaşmak için ilerliyoruz.Şirket olarak eğitim, ırk eşitliği ve adalet konularında çalışıyoruz. Müşterilerimizin yeni ürün ve servislerimize olan yüksek ilgisi gelirlerimiz ve karımızda çift haneli büyüme rakamlarına ulaşmamızı sağladı. Ürünlerimizi aktif kullanan müşteri sayısında rekor seviyelere ulaştık.Bu rekor sonuçlar, hissedarlarımıza yaklaşık 27milyar doları bu çeyrekte geri vermemize imkan sağladı.'' dedi.