Advertisement

Traderlar, ABD Başkanı Donald Trump'ın gelecek ayki seçimde kaybedeceğine yönelik pozisyon almak için dört yıl öncesine ait bir Döviz çiftini canlandırıyor.

Söz konusu alım satım işlemleri Trump'ın dış politikasından en fazla etkilenen Meksika ve Rusya'nın paralarını içeriyor. 2016 yılında yatırımcılar, Cumhuriyetçi adayın seçimi kazanmasının ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile olan ilişkileri onaracağı ve Meksika ile ticari ilişkileri azaltacağı beklentisiyle ruble alıyor ve peso satıyorlardı. Anketlere göre bu kez Joe Biden'ın önde giderken, alım satım işleminin yönü değişti.

Londra'da GAM (İngiltere) Ltd fon yöneticisi Paul McNamara, "Trump Rusya'ya şirin gözükmeye çok yatkın. Bu nedenle onun için iyi olan Rusya için iyidir. Biden, daha çok kurallara dayalı küresel ticaret rejimine geri dönecek gibi görünüyor. Meksika ve Çin bundan yarar sağlayabilir." dedi.

Yatırımcıların Biden'ın başkanlığında teşvikin artırılmasının Meksika'nın ABD'ye ihracatını destekleyeceği beklerken peso, geçen üç ayda dolar karşısında yüzde 6'dan fazla değer kazanarak önemli gelişen piyasa paraları arasında en iyi performansı gösterdi. Aynı dönemde ruble, piyasaların Demokrat bir başkanın büyükü bir ihtimalle Rusya'ya daha ağır yaptırımlar uygulayacağı beklentisiyle yüzde 8 düştü.

Ancak herkes aynı görüşte değil. Londra merkezli fon yöneticisi Amundi (İngiltere) Ltd.'den Sergio Strigo, bu yılki seçimin herhangi bir alım satım işlemi fırsatı yaratamayacak ölçüde belirsiz olduğunu ifade etti.

Diğer yandan rublenin 2016'daki kazançlarında küresel petrol fiyatlarındaki yükseliş de etkili olmuştu. Bu yıl ise petrol fiyatları düşüşte ve bu durum pesoya zarar vermeden rubleyi olumsuz etkiliyor. Ayrıca faiz indirimleri ruble cinsi tahvilleri yabancı yatırımcılar için daha az cazip bir hale getiriyor.