Advertisement

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından zorunlu trafik sigortası için düzenleme yapıldı.

SEDDK'nın internet sitesinde yer alan düzenlemeye göre, Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında tarife uygulamalarında azami prim artışlarına bağlı olarak prim/özsermaye katsayında artış yapıldı.

Buna göre, sigorta şirketlerinin bir takvim yılı içinde ürettiği Karayolları Motorlu Araçları Zorunlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası (KMAZMSS) primleri toplamı bir önceki yıl sonu özsermayelerinin beş katını geçemeyecek.

Yıl içinde şirket dışı kaynaklardan nakit sermaye artışı sağlanmış olması halinde ilgili şirket, nakit sermaye artış tutarının belirlenen katsayı ile çarpılması sonucu bulunan tutar kadar ilave limit hakkı elde edecek. Örneğin; cari yıl içinde şirket dışı kaynaklardan sağlanan 20 milyon liralık nakit sermaye artışı şirketin prim üretim limitini 100 milyon lira artıracak.

Kotası dolabilecek şirketler için yapıldı"

SEDDK tarafından yapılan düzenlemeyi değerlendiren Maher Holding (Quick Sigorta) Sigorta Grup Başkanı Ahmet Yaşar, bir önceki yıl bilançosuna göre öz sermayelerinin dört katına kadar trafik sigorta poliçesi düzenleyebildiklerini yeni genelge ile bunun beş katına çıkarıldığı bilgisini verdi.

Yaşar, “Yaşanan arz problemi dikkate alınarak kotası dolabilecek şirketleri oyunda tutmak ve prim artışlarından da faydalanabilmelerini sağlamak adına yapılmış bir düzenleme” ifadelerini kullandı.