Advertisement

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamayla kendisi ile eşi Melania Trump'ın yeni tip koronavirüs testinin pozitif çıktığını açıkladı.

Başkan Trump açıklamasında Trump, "Bu gece First Lady ve benim Kovid-19 testimiz pozitif çıktı. Karantina ve iyileşme sürecine hemen başlayacağız. Bu süreci beraberce atlatacağız." ifadelerini kullandı.

Öte yandan Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada da"Şu anda hem Başkan hem de First Lady iyi durumdalar ve iyileşme sürecinde her ikisi de Beyaz Saray'ın içinde evde kalacaklar." ifadeleri kullanıldı.

3 Kasım'da ABD'de gerçekleşecek başkanlık seçimlerine az bir zaman kala demokratların Başkan Adayı Joe Biden ile yarışan ABD Başkanı Donald Trump'ın sağlık durumunun bu yarışın seyrine nasıl bir etkisi olacağı ise merak konusu. Haberde ayrıca şu an Joe Biden ile yaklaşık 7 puan fark bulunan Trump'ın imza niteliğide olan gezilerini yapamayacak olması bu farkı kapatması adına daha zor bir durum yaratacaktır değerlendirmesine yer verildi.

Bloomberg'de yer alan haberde Trump'ın hastalığı sebebiyle Beyaz Saray'ın Orlando ve Florida eyaltlerini de kapsayan tüm etkinlikleri iptal ettiği bildirildi. Trump seçim süreci için kritik öneme sahip eyaletlerden Pensilvanya, Wisconsin ve Nevada'ya ziyaretlerini de karantinada olması dolayısı ile gerçekleştiremeyecek.

"Pence'in seçime girmesi Cumhuriyetçilerin kaybetmesi demek"

Bloomberg HT'ye bağlanan Kültür Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Köni konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunarak tahminlerini paylaştı. Köni, Trump'ın koronavirüs testinin pozitif çıkmasının yaklaşan seçimler için negatif etkileri olabileceğini vurguladı ve yakın zamanda Başkan adayının Iowa, Florida, Georgia gibi kritik önemde olan eyaletlere ziyaretlerini yüksek olasılıkla yakın zamanda gerçekleştiremeyecek olmasının Trump'ın oylarında hızlı bir düşüşe neden olabileceğini söyledi. Bugün Amerika'da haber akışının yakından izleneceğini bildiren Köni, demokratların Trump'ın Kovid-19 pozitif olması konusunun üzerine düşeceklerini bildirdi.

Trump'ın sağlık durumunun seyrine göre ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in devreye girebileceğini belirten Köni, seçime Pence'in girmesinin Cumhuriyetçilerin kaybı anlamına geleceğini belirtti.

"Trump seçimlere giremezse Demokratlar kazanır"

ABD Başkanı Donald Trump'ın seçim sürecinde sağlık durumunun ne yönde seyredeceğinin seçimler üzerinde kritik bir faktör olacağını bildiren Köni, Cumhuriyetçilere yakınlığı ile bilinen Fox News'ın Trump'ın fiziksel ziyaretlerini askıya alacak olmasından dolayı yaşayacağı dezavantajı ortadan kaldırmak için destekleyici bir rolü olacağını bildirerek Pence'in Trump yerine seçime girmesi durumunda Cumhuriyetçilerin şansının neredeyse kalmayacağı görüşünü bildirdi.

"Ulusal güvenlik tehdidi oluşursa Pentagon devreye girer"

Hasan Köni, Başkan Trump'ın hastalığının ağır seyretmesi ve bir ulusal güvenlik sorunu oluşursa Pentagon'dan üst rütbeli bir generalin idari yapıyı bir süre yürütebileceğini belirtti.

ABD, dünya genelinde Kovid-19 salgınının merkezi ve en fazla can kaybının görüldüğü ülke olmayı sürdürüyor

ABD'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 998 artarak 211 bin 833'e çıktı.

Kovid-19 verilerinin derlendiği "Worldometer" internet sitesine göre, ülkede virüs bulaşan kişi sayısı son 24 saatte 44 bin 958 artışla 7 milyon 453 bin 24'e ulaştı. Virüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 998 artarak 211 bin 833'e yükseldi.

Eyaletlere bakıldığında 819 bin 524 vakayla California listenin başında bulunurken bunu 787 bin 271 vakayla Teksas ve 706 bin 516 vakayla Florida takip ediyor. Ölü sayısında ise New York eyaleti 33 bin 246 can kaybıyla ilk sırada yer alıyor.

Kıvılcım Harika Ertunç

*BN-AA