Advertisement

ABD Başkanı Donald Trump, 200 milyar dolar tutarına Çin malının ABD'ye satışında gümrük tarifelerini ikiye katlayacakları ve yeni ithalat vergileri getirecekleri tehdidinde bulunarak, bu hafta Washington'da gerçekleştirilecek görüşmeler öncesi, ticaret anlaşmasını sonuçlandırabilmek için Çin üzerindeki baskıyı artırdı.

Trump, Pazar günü Twitter yoluyla gönderdiği iki mesajda ilerlemenin hızı konusunda tatmin olmadığını ve gümrük vergilerinin Cuma günü artırılacağını kaydederek, her iki tarafından müzakerelerin iyi gittiğini söylediği bir dönemde sert bir dönüş yaptı.

Trump ayrıca, halihazırda kapsama alınmamış 325 milyar dolarlık Çin ürününün ithalatına da yüzde 25 ek tarife uygulanabileceği olasılığını da ortaya attı. Böyle bir hareket, şimdiye dek listelere alınmayan akıllı telefonlar ve bilgisayarları da etkileyecek olmasından dolayı ABD ekonomisine ciddi zarar verebilir.

Konu hakkında bilgiye sahip iki kaynağa göre, son günlerde Trump ve diğerlerinden gelen hoşnut söylemlere rağmen, ABD'nin, Çin'in aralarında teknoloji transferi gibi bazı önemli konularda verdiği taahhütlerden geri atmasından dolayı rahatsız olduğu kaydediliyor. Kaynaklar bu durumun, Trump yönetiminde ticaret konusundaki şahinleri tarifeleri artırmak gibi sert tedbirleri savunmaya yönelttiğini kaydediyorlar.

İki kez ertelendi

Trump geçmişte 200 milyar dolarlık Çin ürününe uygulanacak gümrük tarifesini yüzde 10'dan yüzde 25'e yükseltme kararını, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile 1 Aralık'ta yaptığı toplantıda alınan ateşkes kararı sonrası, müzakerecilere anlaşmaya varmak için zaman tanımak amacıyla iki kez ertelemişti.

Trump Pazar günü Twitter yoluyla yaptığı açıklamada, "10 aydır, Çin ABD'ye 50 milyar dolarlık yüksek teknoloji ürünü için yüzde 25 ve 200 milyar dolarlık diğer ürünler için yüzde 10 gümrük vergisi ödüyor. Bu ödemeler kısmen harika ekonomik sonuçlarımızın nedenlerinden biri. Bu yüzde 10 Cuma günü yüzde 25'e çıkacak. Çin tarafından ABD'ye satılan 325 milyar dolar tutarında ilave ürün vergilendirilmemiş durumda, ancak kısa bir süre içinde bu ürünlere yüzde 25 vergi getirilecek. ABD'ye ödenen tarifeler ürün maliyeti üzerinde çok az etkiye sahip ve büyük ölçüde Çin tarafından üstlenilmekte. Çin ile ticaret anlaşması devam ediyor, ancak çok yavaş. Zira tekrar müzakere etmeye çalışıyorlar. Hayır!" dedi.