Advertisement
HABERLER ABONE OL

ABD Başkanı Donald Trump Salı günü, ABD ve Çin üst düzey temsilcilerinin telefon görüşmelerinin ardından birinci aşama ticaret anlaşmasının tamamlanmaya çok yakın olduğunu bildirdi.

ABD Başkanı Fox News’e verdiği röportajda, ticaret anlaşmasını iyi koşullarla güvencede tuttuğunu ifade ederek, “Anlaşmayı bekletiyorum çünkü iyi bir anlaşma olacak, eşit bir anlaşma yapamayız, bizim daha iyi konumda olduğumuz bir anlaşma yapmalıyız. Çünkü geri kalmamak zorundayız” dedi.

Trump 11 Ekim’de, Çin’in ABD’den tarımsal ürün ithalatını artıracağı, ABD’nin fikri mülkiyet haklarını koruyacağı, para birimi manipülasyonundan kaçınacağı ve finans sektöründe açılıma gideceği alt başlıklarını içeren kısmi ama önemli bir ticaret anlaşması gerçekleştirileceği konusunda anlaşmaya varıldığını belirtmişti. Bu tarihten beri, iki taraf anlaşmanın metni ve Çin'in taahhütleri karşılığında ABD tarifelerinin geri çekilmesi konusunda temaslarını sürdürüyorlar.

Müzakereler ABD’nin Hong Kong’daki demokrasi yanlısı protestolara verdiği güçlü desteğin Çin’in ABD’nin Hong Kong’daki toplumsal huzursuzluğu beslediğine yönelik şüpheleriyle daha karmaşık hale geldi. Trump, basına yaptığı açıklamada Hong Kong'daki protestocuların yanında odluklarını belirtti.