Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Reuters'ın kaynaklara dayandırdığı haberine göre ABD Adalet Bakanlığı, Kongre'nin Google ve Facebook gibi büyük teknoloji şirketlerine yönelik korumacı önlemlerin kaldırılmasına ilişkin yasa çalışmasına başlamasını için Çarşamba günü teklif verdi.

ABD Başkanı Donald Trump, teknoloji devlerine müsamaha göstermekten vazgeçerek sert davranmaya başlayacağının sinyallerini vermişti.

Bakanlık yetkilisinin aktardığı bilgiye göre nihai halini alan teklifin hedefi, teknoloji şirketlerini platformları üzerinde çok istismarı, terör ya da siber taciz gibi suç teşkil eden içeriklerin üzerine gitmelerini sağlamak ve platformlar yasal bir içeriğe müdahale ettiğinde kullanıcılar için şeffaflığı artırmak.

Teklifin yasalaşması için ABD'li kanun yapıcıların onaylaması gerekiyor.

ABD Adalet Bakanı William Barr, bir açıklamasında "Bu reformlar, canlı, açık ve rekabetçi bir interneti korumaya devam ederken, platformların yasa dışı ve istismarcı içeriğe uygun bir şekilde değindiğinden emin olunmasını hedefliyor." demişti.

Sosyal medya platformlarında muhafazakar seslere sansür uyguladıkları iddiasıyla Twitter ve diğer teknoloji şirketleriyle mücadele halinde olan ABD Başkanı Trump, Mayıs sonunda internet şirketlerine kalkan olan yasayı yürürlükten kaldıracak ya da zayıflatacak bir yasa teklifinde bulunacağını söylemişti.