Advertisement

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli sektör olarak, bu yılın ilk üç ayında ciddi büyümeler kaydettiklerini dile getirerek, 2022 yılının ilk üç ayında prim üretimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 70 artışla 43 milyar liraya ulaştığını aktardı.

Bloomgerh HT'de yayımlanan Sigorta Gündemi programında sektörü ilişkin önemli gelişmelere yer aldı. Benli, bu yıl 11'incisi düzenlenen Sigorta Haftası kapsalında düzenlenen Türkiye Uluslararası Sigorta Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, 2022 yılının ilk üç ayında prim üretimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 70 artışla 43 milyar liraya ulaştığını, benzer şekilde bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısı dahil toplam fon büyüklüğü de mayıs ayı itibarıyla geçen yıla göre yüzde 56 artışla 285 milyar lirayı aştığını aktardı.

Bloomberg HT'nin sorularını da yanıtlayan Benli, Bireysel emeklilik sisteminde hedefin 500 milyar TL'ye ulaşmak olduğunu söyledi.

Benli'nin verdiği mesajlar özetle şöyle;

"2022 yılı başında devlet desteğinin yüzde 30’a çıkarılmasıyla devletimizden bir kez daha büyük destek gören sistemde 300 milyar TL fon büyüklüğüne ve 14 milyon katılımcıya hızla yaklaşıyoruz. Bireysel emeklilik sisteminde hedefimiz 500 milyar TL fon büyüklüğüne ve 17 milyon katılımcıya ulaşmak. Yakın zamanda hayata geçirilen reformlarla bu hedeflere artık daha yakın olduğumuzu biliyoruz."

Milli gelirin büyümesine katkı

Benli, TSB olarak Boğaziçi Üniversitesinden kıymetli akademisyenlerle birlikte hazırlanan Türkiye Sigortacılık Sektörü Ekonomik Etki Analizine göre, Türkiye sigortacılık sektörü penetrasyon oranının mevcut yüzde 2,2 oranından muadil ülkelerde gözlemlenen yüzde 4,5 seviyesine çıkması durumunda sektörün, ülke milli gelirine ilave katkısının endirekt katkılar ile birlikte 421 milyar TL’ye kadar çıkacağını söyledi. Bu boyutta bir artışın, ülke milli gelir büyümesine ciddi katkı sağlayacağını aktaran Benli, "Bu ek katkı ile milli gelire yüzde 7,5 oranında bir büyüme sağlandığı görülüyor. Bu çalışma sektörümüzün arzu edilen noktalara gelmesi halinde ülke ekonomimize nasıl katkı sağlayacağını açık bir şekilde göstermektedir" dedi.

DASK'ta poliçe adedi 10,7 milyon

Zirvedeki konuşmasında Benli, bir başka gurur kaynağının DASK Havuzu, TARİSM olduğunu dile getirerek, "Ülkemize büyük acılar yaşatan 1999 Marmara Depremi sonrasında hayatımıza giren DASK, bugün 10,7 milyon adet poliçe ve yüzde 54 oranındaki sigortalı konut sayısı ile yoluna devam ediyor. DASK’ın, kapsamının genişletilmesi yönündeki çalışmalarla daha da büyüyeceğine, daha da geniş bir koruma şemsiyesi hâline geleceğine inanıyoruz.

Aynı şekilde, doğal afetlerin önemli bir gündem haline geldiği ve Rusya-Ukrayna savaşıyla hızlanan küresel gıda krizinin konuşulduğu bugünlerde TARSİM’e de özellikle yer açmak istiyorum. TARSİM bugün çiftçilerimiz için her geçen gün önemi daha da artan bir sigorta havuzu oldu. Aynı zamanda TARSİM, kardeş ülkemiz Azerbaycan’da da benzer bir havuzun kurulmasına destek oluyor. " ifadelerini kullandı.