Advertisement

Rüzgar YEKA -2 kapsamında bugün düzenlenen ilk iki ihalede en iyi teklifleri Enerjisa Üretim ve Enercon verdi. Balıkesir bölgesi için kilovatsaat başına en düşük teklifi 3,53 dolar-cent ile Enercon Rüzgar Enerji Santrali Kurulum Hizmetleri Ltd. Şti., Çanakkale bölgesi için kilovatsaat başına en düşük teklifi 3,67 dolar-cent ile Enerjisa Üretim Santralleri AŞ verdi.

TTT Global Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Akın Arslan Bloomberg HT'ye YEKA ihalesinin parçalanarak yapılmasının genel katılım açısından son derece pozitif olduğunu söyledi. Arslan böyle bir ihalenin hedeflenen rakamlar civarında gerçekleşiyor olmasının yatırım açısından da son derece kritik olduğunu söyledi.

Dünyanın yenilenebilir enerjiye hızlı bir giriş yaptığını vurgulayan Arslan "özellikle Almanya başta olmak üzere Avrupa'da büyük hareket var. Türkiye için bu önemli bir konu. Özellikle Balıkesir ve Çanakkale bölgesinin potansiyeli yüksek. Bu yatırımlar Türkiye'nin enerji tüketimine başka bir yön verecek" diye konuştu.

Özgül Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Özgül ise ihaleyi kazanan firmaların başarılı firmalar olduğunu belirterek "Bu firmaların bu ihaleleri kazanıyor olması Türkiye'nin önündeki yenilenebilir enerjiye bakış açılarının son derece pozitif olduğunu gösterir" dedi. Özgül ihaledeki fiyatların da makul olduğunu kaydetti.