Advertisement

Hem bireysel hem de kurumsal tarafta elektronik para hesabı, ön ödemeli kart, para transferi, fatura ödeme, sanal POS konularında faaliyet gösteren Param, Albaraka Türk tarafından iki yıl önce Avrupa’da kurulan dijital banka insha’ya 232 milyon TL değerleme üzerinden 23.2 milyon TL yatırım yaptı. İki yıldır Almanya’da 43 bin üye, 400 binden fazla işlem ve 65 milyon Euro’yu geçen hesap hacmi ile faaliyet gösteren dijital banka insha, bu tohum yatırımla Avrupa’da yeni ülkelere açılacak.

‘TÜRKİYE’DE İLK KEZ BİR FINTECH ŞİRKETİ KÖKLÜ BİR BANKANIN İŞTİRAKİNE YATIRIM YAPIYOR’

Insha’nın Avrupa’da sunduğu finansal çözümleri önemsediklerini ve iki yıl gibi kısa bir sürede geldiği noktayı çok değerli bulduklarını belirten Param kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Emin Can Yılmaz, "Yaptığımız bu yatırımla hem insha’nın hem de Param’ın Avrupa’daki açılımını daha da hızlandırmak istiyoruz. Öte yandan Türkiye’de ilk kez bir fintech, köklü bir bankanın iştirakine yatırım yapıyor. Bunu gerçekleştirmek Türkiye finfech ekosistemi için çok stratejik ve önemli bir gelişme" diye konuştu.

‘INSHA’NIN GÜCÜNE GÜÇ KATACAK, EKOSİSTEME KATKI SUNACAK’

İki yıl önce katılım bankacılığı alanında bir ilki gerçekleştirerek Avrupa’da dijital bankacılık hizmeti vermek üzere insha’yı hayata geçirdiklerini belirten Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku ise "Şubesiz ve tamamen dijital bankacılık hizmeti veren iştirakimiz insha Param gibi güçlü bir fintech’i yatırımcıları arasına aldı. Param ile birlikte insha’nın gücü daha da artacak. Her iki tarafın daha iyi, daha hızlı bir şekilde büyümesini sağlayacak ve tüm ekosisteme katkı sunacaktır” değerlendirmesinde bulundu.