Advertisement

Erol Oytun Ercan

Uluslararası Para Fonu (IMF) 2020 yılı küresel büyüme tahminini yüzde 5,2 küçülmeden yüzde 4,4 küçülmeye revize etti. Türkiye’nin 2020 yılı tahminini ise yüzde 5 daralma olarak sabit bırakarak, pandeminin doruk noktasına ulaştığı Nisan ayı başından bu yana Türkiye’nin büyüme tahmini konusunda hiçbir revizeye gitmemiş oldu.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ise Eylül ayında açıkladığı raporunda, Türkiye için daha önce yüzde 4,8 olan küçülme tahminini yüzde 2,9 küçülme olarak güncellemişti. Küresel büyüme tahminini de yüzde 6 daralmadan, yüzde 4,5 daralmaya düşüren OECD, 2021 yılında Türkiye ekonomisinin yüzde 3,9 büyüyeceği görüşünde.

PMI verileri revizede etkili oldu

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Eylül ayında yayınladığı küresel görünüm raporunda, Türkiye için 2020 büyüme tahminin yüzde 3,9 küçülmeden, yüzde 3,2 küçülmeye revize etmişti.

İmalat sanayi satın alma yöneticileri endeksindeki (PMI) hafif gerilemeye rağmen, endeksin hala 50 seviyesinin üzerinde olmasının revizede etkili olduğuna değinen Fitch, bunun yeni sipariş, üretim ve tüketici talebindeki artışı yansıttığını belirtmişti.

JP Morgan Türkiye ekonomisinin 2020 yılında yüzde 2,2 daralacağını düşünüyor

Konuyla ilgili doğrudan bilgiye sahip kaynakların aktardıklarına göre, JP Morgan’ın Türkiye için 2020 yılı büyüme tahmini ise ekonominin yüzde 2,2 daralacağı ama 2021 yılında yüzde 3,7 büyüyeceği yönünde.

Credit Suisse’in 14 Ekim’de yayınladığı gelişen piyasa ekonomileri raporunda, kredi genişlemesinde Ağustos ayından beri yaşanan yavaşlama ile birlikte ekonomik aktivitenin de dördüncü çeyrekte yavaşlayacağı, fakat üçüncü çeyrek toparlanmasının daha önce tahmin edilenden daha güçlü gerçekleştiği belirtiliyor.

Türkiye ekonomisinin 2020 yılında yüzde 2,5 daralacağına yönelik tahminlerini yüzde 0,4 daralma olarak değiştiren Credit Suisse, 2021 yılı için büyüme tahminini ise yüzde 3,5’ten yüzde 4,5’e yükseltti.

"Avrupa'nın Türk mallarına olan talebi dördüncü çeyrekte azalabilir"

IMF raporu değerlendirmelerini ve Türkiye için 2020 yılı büyüme beklentilerini Bloomberg HT ile paylaşan Rabobank Gelişen Piyasalar FX Stratejisti Piotr Matys, “Avrupa’da vaka sayılarında yaşanan yükselişle birlikte Türkiye’nin ihracatının dördüncü çeyrekte ivme kaybedebileceği endişeleriyle, GSYH daralmasının boyutu hakkındaki belirsizlikler de arttı” dedi.

Türkiye’nin en büyük ihracat pazarlarını oluşturan Avrupalı ülkelerin yakında daha sıkı koronavirüs önlemleri almak zorunda kalabileceğini belirten Matys, “Avrupa’nın Türk mallarına olan talebi dördüncü çeyrekte azalabilir ve bu da, özellikle tüketim harcamaları düşünülenden daha az gerçekleşirse, GSYH’nin yüzde 5’den fazla daralmasına neden olabilir” diye ekledi.