Advertisement
HABERLER ABONE OL

Küresel piyasalar, para politikalarına ilişkin belirsizliklerle yön arayışını sürdürürken, bugün yurt içinde gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında açıklayacağı faiz kararına odaklandı.

TCMB, yeni başkanı döneminde üçüncü faiz kararını saat 14'te açıklayacak.

Hafize Gaye Erkan başkanlığında TCMB iki toplantıda faizi 900 baz puan artırmıştı. Aynı zamanda, bugün gerçekleşecek olan toplantı yeni başkan yardımcıları Cevdet Akçay, Hatice Karahan ve Fatih Karahan'ın katıldığı ilk PPK toplantısı olacak.

Bloomberg HT anketine göre politika faizinin 250 baz puan artırarak yüzde 17,5 seviyesinden yüzde 20 seviyesine çıkarılması bekleniyor. Ağustos ayı anketinde; maksimum beklenti yüzde 20, minimum beklenti ise yüzde 16 oldu.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 17 Ağustos’ta Türkiye Bankalar Birliği'nin 66. Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, “Kısa vadede bizim önceliğimiz tabii ki makro finansal istikrarın kalıcı bir şekilde tesis edilmesi ve öngörülebilirliğin artırılmasıdır.” demişti.

Para, maliye ve kredi politikalarını bu hedefleri sağlayacak şekilde oluşturduklarını belirten Şimşek, “Finansal istikrarımızı güçlendirmek ve piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artırmak için para politikasında başlattığımız sadeleşme ve sıkılaşma adımları devam edecektir.” ifadelerini kullanmıştı.

İlgili haberler

TCMB’den KKM'yi TL mevduata dönüştürme hedefi

Öte yandan, TCMB 20 Ağustos’ta Türk lirası (TL) mevduatları artıracak, Kur Korumalı Mevduat'ı (KKM) azaltacak düzenlemeye gitti. Buna göre, TCMB tarafından bankaların menkul kıymet tesisi uygulamasında yapılan değişiklik ile vadesi gelen kur korumalı mevduat hesaplarını standart TL mevduata dönüştürme hedefi getirildi.

Bu adımın ardından Citigroup, Kur Korumalı Mevduat’ı azaltmaya yönelik olarak hafta sonunda atılan adımların ardından model portföyünde liranın ağırlığını azaltma kararı almıştı. Stratejistler Bhumika Gupta ve Luis E. Costa, “TCMB’nin haftasonunda Kur Korumalı Mevduat boyutunu azaltmak için aldığı makro ihtiyati tedbirler ışığında, bu pozisyona yeniden girmek için uygun zaman olduğunu düşünüyoruz” demişti.

Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizinin yüzde 17,5’ten yüzde 20’ye yükseltilmesinin beklendiğine işaret eden stratejistler, “Yeni başkanın faiz artışlarının büyüklüğüne ilişkin şimdiye kadarki performansı göz önüne alındığında, piyasaların yeniden hayal kırıklığına uğraması riskini görüyoruz” değerlendirmesinde bulunmuştu.