Advertisement
HABERLER ABONE OL

İş dünyasının istihdam desteklerine yönelik çağrıları devam ediyor. Son olarak TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski de bu yönde çağrıda bulundu.

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu’nun (TÜRKONFED) 23. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi’nde konuşan Kaslowski içinden geçtiğimiz süreçte dünyada ana temanın değiştiğini, dijital dönüşüm, yeşil sanayi devrimi ve farklılaşan bir ekonomik sisteme doğru yol alındığını belirtti. Türkiye’nin bu zaman zarfında, içeride yaşanan iktisadi sorunlardan dolayı, ana global temadan kopmaması gerektiğini söyleyen Kaslowski “İçeride halen tartışmakta olduğumuz enflasyon-faiz-Döviz sarmalından bir an evvel çıkıp, global gidişatı doğru okuyup yakalamamız gerekmekte. Aksi takdirde küresel ekonomideki yerimizi korumamız mümkün olmayacaktır.” diye konuştu.

”İşsizlik ve hayat pahalılığı geleceğimizi de tehdit eder durumda”

İşsizlik rakamlarında artışın hızla devam ettiği ve geniş tanımlı işsizliğin %28’e kadar yükseldiği zor bir süreçten geçildiğine dikkat çeken Kaslowski “Geçtiğimiz hafta kısa çalışma ödeneğinin yeniden uzatılmasına dair çıkan kararı son derece olumlu karşılıyoruz. İstihdama yönelik desteklerin devam etmesi gerektiğine de inanıyoruz. İşsizlik ve hayat pahalılığı, sadece bugünümüzü değil, geleceğimizi de tehdit eder durumdadır. Bu alanlarda çok ciddi adımlara ve ilerlemeye ihtiyacımız var.” yorumunu yaptı.

“Çözmemiz gereken bir enflasyon problemimiz var”

Kaslowski sözlerini şöyle sürdürdü, “Masada çözmemiz gereken bir enflasyon problemimiz var. Bu temel sorunu çözmek için para politikasının öngörülebilir olması, disiplinli ve şeffaf bir şekilde yönetilmesi ve Merkez Bankamızın enflasyon hedeflemesi konusunda her türlü aracı bağımsız bir şekilde kullanmasını bekliyoruz. Enflasyon ile mücadelede başarı olmaz isek diğer makroekonomik sorunlarımızı da çözemeyiz. Bunu açık bir şekilde kabul edip bu yönde hareket etmek şart. Aksi durumda, orta-uzun dönemde büyümenin finansmanı için gerekli olan dış kaynak ihtiyacına ulaşmak mümkün olmayacak ve istihdam ve işsizlik sorunları daha da derinleşecektir.”

Kaslowski, geçtiğimiz yakın dönemde, sıkı para politikası ile kısa vadeli faizleri artırırken, risk priminin düştüğünü ve yatırım ortamının ihtiyacı olan orta ve uzun vadeli faizleri başarılı bir şekilde düşürebildiğimizi belirterek “Bunu yapabilirsek ekonomimizi tekrar yatırım, istihdam, üretim ve ihracat temelleri üstünde yükseltebiliriz.” ifadelerini kullandı.