Advertisement

Elon Musk, Twitter’da yaptığı açıklamada, Twitter anlaşmasının “Spam ve sahte hesapların, toplam kullanıcıların %5’inden azını oluşturduğu hesaplamasına dair beklenen detaylar sebebiyle” geçici olarak askıya alındığını duyurdu.

Açıklamanın ardından vadeli piyasada Twitter hisseleri yüzde 20'yi aşan düşüş kaydetti.

Twitter hisseleri, Nisan sonunda yılın en yüksek seviyesini test etmesinden bu yana yaklaşık yüzde 13 değer kaybetmişti. Perşembe günü piyasa kapanışıyla Twitter hisseleri 45.08 dolardan işlem gördü. Musk'ın ödemeyi kabul ettiği 27 Nisan’da hisse senedi fiyatı 54.20 dolardı. hisse senedi fiyatlarındaki bu değişiklik, sosyal medya şirketinin piyasa değerinde 9 milyar dolardan fazla bir düşüş anlamına geliyor.

220 milyar dolardan fazla servete sahip Tesla CEO’su anlaşmadan vazgeçerse 1 milyar dolarlık bir ayrılık ücreti ödemek zorunda kalacak.

Evercore ISI analisti Mark Mahaney "Piyasa, düzenleyici zorluklar nedeniyle anlaşmanın gerçekleşeceği konusunda daha az güven duyuyor’’ dedi ve bunun hisse senedi hareketinin "çok hızlı bir yorumu" olduğunu ekledi.

Musk, Twitter'ı doğrudan satın almak için teklifte bulunmadan önce, Nisan ayının başında yüzde 9,2’lik hisse almıştı; fakat bu satın almayı ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) zorunlu düzenlemeleri dahilinde zamanında açıklamadı. Federal Ticaret Komisyonu (FTC) Musk'ın ifşasının zamanlamasını araştırdığını bildirdi. Daha sonra FTC'nin satın almayı ayrı olarak gözden geçirdiği söylendi.

Wedbush Securities analisti Dan Ives, Musk ile yapılan anlaşmanın tamamlanma ihtimalinin yüzde 90 veya daha fazla olduğunu ancak fiyat üzerinde baskı yapan 3 şey olduğunu belirtti. Ives "bunlardan ilki, twitter hissesinin halka açık bir şirket olarak kalması durumunda yalnızca 20 dolarla değerlenecek olması. İkinci olarak düzenleyici kurumların aksiyonları anlaşmaya gölge düşürüyor. Son olarak ise Musk'ın kısmen Tesla hisselerinden yararlanarak satın almayı finanse etmesi daha büyük risk ve belirsizlik oluşturuyor." ifadelerini kullandı.