Advertisement
HABERLER ABONE OL

Twitter’da haftalar süren askıya alma döneminin ardından, platformun Blue adını verdiği aylık abonelik sistemi kullanıma açıldı. İnternet sitesinde 8 dolar, Apple işletim sistemindeki uygulamasında ise 11 dolar fiyatlandırma ile satılmaya başlanan Blue, hesap sahibinin kimliğinin doğrulandığını belirten tiklerin yanında yer işaretleri klasörleri ve okuma modu gibi özellikleri de sunarken, beklenen tweet düzenleme özelliği ise henüz kullanıma sunulmadı. Bunlara ek olarak, Blue abonelerine normal kullanıcılara gösterilen reklam miktarının yarısı gösteriliyor.

Daha önce Blue abonesi olan ve kimliği doğrulanan kişisel hesaplara mavi, şirket hesaplarına altın ve siyasetle bağlantısı olan hesaplara gri renkte tik verileceği açıklanmıştı. Mavi tikin yanında altın tikin de verilmeye başlanan platformda, henüz gri tik verilmeye başlanmadı.

Taklit hesaplara karşı yeni önlemler alındı

Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasından önce sadece belirli kişi ve markalara verilen mavi tik, Musk’ın 44 milyar dolarlık satın alımının ardından aylık ücret karşılığında verilmeye başlanmış, fakat yeni sistem ünlü kişilerin ve markaların taklit edilmesine yol açmasının ardından askıya alınmıştı.

Twitter taklit hesapların önüne geçmek için tik verilecek hesaplara geçerli bir telefon numarası bağlanması gerekeceğini, ayrıca kullanıcı adı veya profil fotoğrafı değiştirilen hesapların, değişikliğin Twitter tarafından gözden geçirilmesine kadar, tiklerinin kaldırılacağını duyurdu. Kurallara uymayan hesapların ise ücret iadesi olmaksızın askıya alınacağı belirtiliyor.

ABD, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda ve İngiltere’de kullanıma sunulan Blue abonelik sistemi, Türkiye dahil olmak üzere diğer ülkelerde ise henüz kullanıma sunulmadı.