Advertisement
HABERLER ABONE OL

HANDE BERKTAN

Girişimci Elon Musk'ın, popüler sosyal medya platformu Twitter'ı satın almasından bu yana şirkette birçok değişim yaşandı. İlk etapta birçok şirket çalışanıyla yollarını ayıran Musk, platformda kullanıcıları sınırlayan bir dizi düzenlemeye de imza attı. Son değişiklik ise şirketin ikonik logosunda oldu. Yeni logo, sahibi Elon Musk'ın favori harfi "X" lehine değiştiriliyor.

Musk'ın son paylaşımlarına göre şirketin yeni ismi artık "X" olacak, şirketin logosu da bu doğrultuda değişecek. Elon Musk'ın son paylaşımına göre artık X.com linki bile Twitter'a yönlendiriliyor.
Twitter’ın, adını X olarak değiştirerek marka algısını değiştirirken, rakibi Mastodon’un kullanıcı sayıları yeniden artışa geçti.

Mastodon'un kurucusu ve CEO'su Eugen Rochko'nun yeni bir gönderisine göre, Twitter alternatifi için aylık aktif kullanıcı sayısı istikrarlı bir şekilde artarak 2,1 milyona ulaştı. Alman yazılım geliştiricisi Rochko yaptığı paylaşımda "Son zirvemizden çok da uzak değiliz" dedi.

Daha önce, Mastodon'un aylık aktif kullanıcı sayısı, Elon Musk'ın resmi olarak Twitter'ın sahipliğini almasından kısa bir süre sonra, Ekim ve Kasım ayları arasında 2,5 milyona ulaşmış, bir müddet sonra 1.7 milyona gerilemişti. Twitter kullanıcıları yeni kurulan Bluesky, T2, Spill, Post gibi farklı Twitter alternatiflerine de yönelmiş gözüküyor. Mastodon kurucusu, platformda kullanıcı sayısının istikrarlı bir şekilde artarak 2,1 milyona ulaştığını yeni gönderisinde paylaştı. Twitter’da Musk dönemi öncesi Mastodon'un aylık yaklaşık 300.000 aktif kullanıcısı vardı. Mastodon'un büyümesinin kaderi, genellikle Twitter'ın hamlelerine bağlı görünüyor.

Activitypub protokolü üzerinde işleyen merkeziyetsiz sosyal medya platformu Mastodon, şimdilik Twitter'ın en büyük rakibi gibi görünüyor.