Advertisement
HABERLER ABONE OL

Türkiye, İsveç'in NATO üyeliğine yeşil ışık yaktı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Vilnius'ta yapılacak NATO zirvesi öncesinde yaptığı açıklamada, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İsveç'in NATO'ya katılma teklifini TBMM'ye iletmeyi kabul ettiğini söyledi.

Stoltenberg basın toplantısında yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsveç'in katılım protokolünü mümkün olan en kısa sürede Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne iletmeyi ve onaylanmasını sağlamak için Meclis ile yakın bir şekilde çalışmayı kabul ettiğini duyurmaktan memnuniyet duyuyorum. Bu açık bir taahhüt. Erdoğan bunun mümkün olan en kısa sürede olacağını söyledi" dedi.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye ile İsveç arasında ikili güvenlik mekanizması kurulacağını bildirdi. Stoltenberg, NATO tarihinde ilk kez Terörle Mücadele Özel Koordinatörü atanacağını açıkladı.

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson da karara ilişkin açıklamasında "İsveç için güzel bir gün. (Türkiye ile) İşbirliği formatı olan, yeni bir ikili güvenlik diyaloğu kuracağız" ifadelerini kullandı.

AA'nın haberine göre, Türkiye, İsveç ve NATO görüşmesinde İsveç'in, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi ve vize serbestisi dahil Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecine aktif destek vereceği bildirildi.

Türkiye, İsveç ve NATO'nun Vilnius'taki üçlü görüşmesinde, İsveç'in terör örgütü YPG/PYD ve FETÖ'ye destek vermeyeceğini yinelediği bildirildi.

Bloomberg'in haberine göre Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine destek konusunda yeşil ışık yaktı.

Bloomberg'e konuşan Türk yetkiliye göre Türkiye, Stockholm'ün kendi topraklarında faaliyet gösteren Kürt teröristlerin destekçilerine yaklaşımı da dahil olmak üzere kilit talepleri konusunda güvence aldı. Habere göre bu güvenceler sonrasında TBMM'den İsveç'in NATO ittifakına üyelik teklifini ilerletmesini istemeyi kabul etti.

Türk yetkili ayrıca savunma ile ilgili yaptırımların kaldırılmasına yönelik taleplerinin karşılanması yönünde ilerleme kaydedildiğini ve AB yetkililerinin, Gümrük Birliği'ne katılma ve vatandaşlarına vizesiz seyahat imkanı sağlanması da dahil olmak üzere üyelik müzakerelerini hızlandırmayı kabul ettiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesine katılmak üzere geldiği Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve İsveç Başbakanı Ulf Kristersson görüşmüştü.