Advertisement
HABERLER ABONE OL

Rusya’nın Ukrayna’ya geniş çaplı saldırısı piyasalardaki fiyatlamaları alt üst ederken bu durumun para politikaları patikalarında değişiklik yapıp yapmayacağı merak konusu oldu.

Bazı Fed üyelerine göre patikadan sapma söz konusu değil.

Fed Üyesi Christopher Waller “Ekonominin tam istihdamda ve enflasyonun hedefin çok üzerinde seyrettiği dönemde nötr faize daha hızlı döneceğimiz sinyalini vermemiz gerekir” değerlendirmesini yaptı. Waller’a göre bir sonraki istihdam ve enflasyon verisi yine yüksek gelirse 50 baz puanlık faiz artışı bu sinyali verebilir.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester ise veriye bağlı olarak para politikası desteğinin çekilme hızına karar verileceğini söyledi.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic ise Mart ayında faiz artışı beklentisinde bir değişim olmadığını belirterek “Eğer veriler beklentilerime yakın gelirse faiz artışı planına devam edebiliriz” değerlendirmesini yaptı.

Faiz artışının daha uzak ufukta olduğu Avrupa Merkez Bankası’nın üyesi Robert Holzmann’a göre Ukrayna gelişmeleri desteğin çekilmesini geciktirebilir. Bloomberg’e konuşan Avusturya Merkez Bankası Başkanı Holzmann “Açık bir şekilde para politikasının normalleşmesine doğru ilerliyoruz. Ancak bunun hızının bir parça düşmesi mümkün” diye konuştu.

ABD Hazine Bakanlığı, Rusya'nın en büyük ikinci finans kurumu VTB Bank dahil 4 Rus bankasını yaptırım listesine ekledi.

Hazine Bakanlığından yapılan açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'ya askeri müdahalesine karşı Rus ekonomisi ve finansal sistemi üzerinde "ciddi ekonomik maliyetler" yaratacak önemli adımlar atıldığı aktarıldı.

Açıklamada, Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisinin (OFAC) ABD'nin müttefikleri ve ortaklarıyla Rus finansal sisteminin temel altyapısını hedef alan geniş ekonomik tedbirleri uygulamaya koyduğu kaydedildi.

Söz konusu yaptırımların, Rusya'nın bankacılık varlıklarının yaklaşık yüzde 80'ini hedef aldığı belirtilen açıklamada, Rus ekonomisi ile finansal sistemi üzerinde derin ve uzun süreli bir etkiye sahip olacağı ifade edildi.

Açıklamada, yaptırımların, Rusya'yı uluslararası finans ve ticaretten izole etmek için özel olarak tasarlandığı belirtildi.

VTB dahil 4 bankaya yaptırım

Rusya'nın en büyük ikinci finans kuruluşu olan VTB Bank ve 20 iştirakine yaptırım uygulanacağı aktarılan açıklamada, böylece VTB'nin ABD finansal sistemine dokunan varlıklarının dondurulacağı ve ABD'li kişilerin bunlarla işlem yapmasının yasaklanacağı kaydedildi.

Açıklamada, VTB'nin, Rus bankacılık sektörünün varlıklarının yaklaşık beşte birine sahip olduğu ve Rus finansal sistemi için sistematik olarak kritik bir önem taşıdığı aktarıldı.

Bank Otkritie, Sovcombank OJSC ve Novikombank ile 34 iştirakinin de yaptırım listesine eklendiği belirtilen açıklamada, bu finansal kurumların da Rus ekonomisinde önemli bir rol oynadığı vurgulandı.

Sberbank ve Gazprom dahil 13 büyük Rus işletmesine yeni borç ve öz sermaye kısıtlaması

Açıklamada, 25 iştiraki de dahil olmak üzere Rusya'nın en büyük bankası Sberbank'ın ABD merkezli bankalarda muhabir hesabı açması engellenerek dolar üzerinden yapılan işlemlere erişiminin kısıtlanacağı ifade edildi.

Sberbank'ın Rus bankacılık sektörünün varlıklarının yaklaşık üçte birine sahip olduğu belirtilen açıklamada, bankanın küresel finansal sistemle yoğun bir şekilde bağlantılı ve Rus finansal sistemi için kritik öneme sahip olduğu kaydedildi.

Açıklamada, 13 büyük Rus işletmesi ve kuruluşuna yeni borç ve öz sermaye kısıtlamalarının da getirildiği belirtilerek, bu kuruluşlar arasında Sberbank, AlfaBank, Credit Bank of Moscow, Gazprombank, Russian Agricultural Bank, Gazprom, Gazprom Neft, Transneft, Rostelecom, RusHydro, Alrosa, Sovcomflot ve Russian Railways'in olduğu bildirildi.

Hazine Bakanlığının açıklamasında, tahmini 1,4 trilyon dolarlık varlıklarıyla Rus ekonomisi için kritik olan şirketler dahil bu kuruluşların, ABD pazarından para kazanamayacağı aktarıldı.

Putin'e yakın 10 kişi yaptırım listesine eklendi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yakın 10 kişinin de yaptırım listesine eklendiği belirtilen açıklamada, bu isimler arasında Rosneft Üst Yöneticisi Igor Ivanovich Sechin ile Sberbank'ın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Alexander Aleksandrovich Vedyakhin'in de bulunduğu kaydedildi.

Açıklamada, söz konusu yaptırım kararıyla bu kişilerin ABD'deki varlıklarının dondurulacağı ve ABD'ye seyahat edemeyecekleri ifade edildi.

ABD'den Rusya'ya destek olan Belarus'a da yaptırım

Öte yandan ABD yönetimi, Rusya'nın Ukrayna'ya askeri müdahalesine destek olan Belarus'a yönelik de yaptırım kararı aldı.

Bu kapsamda, 24 kişi ve kuruluş yaptırım listesine eklendi. Yaptırım listesine alınanlar arasında Belarus'un 2 önemli devlet bankası, 9 savunma şirketi ve rejimle bağlantılı 7 yetkili yer aldı.