Advertisement

Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) petrol fiyatlarında dramatik ve sürdürebilir bir artış beklemediklerini bildirdi.

Geçen hafta Suudi Arabistan ve müttefiklerinin üretimi sıkı denetim altında tutma planı açıklamasıyla ham petrol fiyatı 14 ayın zirvesine çıkmıştı. 23 üyeli OPEC’in günlük üretimi 1.5 milyon varil artırması bekleniyordu ancak koalisyon üretimde bir değişikliğe gitmemişti.

Goldman Sachs gibi bazı bankalar talebin arzı aşmasıyla petrolde boğa piyasasının başladığını belirtti.

UEA aylık raporunda ‘petrolde 70 dolara yaklaşan sert ralli, yeni bir ‘süper döngü’nün eşliğinde olunduğu tartışmasını gündeme getirdi. Ancak bizim verilerimiz ve analizlerimiz tam aksini söylüyor. Öncelikle petrol stokları düşüşe rağmen hala yüksek. Ayrıca petrol tanklarında küresel petrol piyasasının tedariğini sağlamak için fazlasıyla petrol mevcut’ açıklamasını yaptı.

Ajans ayrıca gelişmiş ülkelerdeki petrol stoklarının 110 milyon varille geçen yılın Ocak ayı seviyelerinin de üzerinde olduğunu belirtti.

Vadeli Brent petrol kontratı geçen hafta bir yıl sonra ilk kez varil başına 70 doları aşmıştı. Citigroup OPEC’in ‘agresif’ üretim stratejisi nedeniyle petrol fiyatlarının gelecek birkaç ayda 80 doları aşacağını öngördü.