Advertisement

UND Strateji ve İş Geliştirme Başkanı Fatih Şener, Türkiye’den Orta Asya’ya yapılan ihracat taşımalarının geçiş belgesi vermeyerek engellenmesi ve bu durumun ihracata olan etkisi hakkında Bloomberg HT’nin sorularını yanıtladı.

Fatih Şener, Türkiye’den Orta Asya’ya yapılan ihracat taşımalarının engellenmesine ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede, Türkmenistan’ın hala kapılarını açmadığını, Orta Asya’ya olan ihracatlarının “ciddi sıkıntıda” olduğunu dile getirdi.

Sefer sayılarının neredeyse yüzde 10’a düştüğünü belirten Şener, “Orta Asya gibi kapanmaların olduğu ve lojistik zincirinin kırıldığı bölgelerde, dönemsel navlun yükselmeleri yaşanıyor. Kazakistan belgesi yok, Orta Asya’ya ulaşamıyoruz, Türkmenistan kapalı olduğundan, araçlarda sefer süreleri 1 aydan 3 aya çıkmaya başlayınca, oralarda da navlunlar biraz yükselmeye başladı.” dedi.

Kazakistan sınırı Türk ihracatçısına duvar oldu

UND Yönetim Kurulu Üyeleri Fatih Şener ve Fırat Başbilen, 28 Haziran’da Ankara’ya giderek Kazakistan Konsolosluğu önüne siyah çelenk bırakmış, ihracat ürünlerinin önünde set kurmuş ve taşımaları engelleyen Kazakistan’ı protesto etmişti.

Dernek yaptığı açıklamada, Türkiye'den Orta Asya'ya yapılan ihracat taşımalarında Kazakistan'ın geçiş belgesi vermeyerek, yıllık 26 bin taşımanın ve 3 milyar dolarlık ihracatın bu nedenle yapılamadığını belirtmişti.