Advertisement

UniCredit SpA, 1.5 milyar euro nominal değerdeki kötü kredilerini satmaya oldukça yakın. Bu durum, koronavirüs pandemisinin İtalyan kredileri için büyüyen bir piyasayı henüz zayıflatmadığını işaret ediyor.

Konu hakkında bilgiye sahip kaynaklara göre, UniCredit, Illimity Bank SpA ve Guber Banca SpA ile çoğunluğu teminatsız yaklaşık 700 milyon euroluk tahsili gecikmiş alacağını satma konusunda ileri evrede görüşmeler yürütüyor. Görüşmelerin gizli olmasından dolayı ismini vermeyen kaynaklar, bundan ayrı olarak, UniCredit'in aynı zamanda 800 milyon euroluk bir kötü kredi paketinin satışı için Guber ve Banca Ifis SpA ile anlaşmaya oldukça yakın olduğunu kaydediyorlar.

UniCredit, Illimity, Ifis ve Guber'in temsilcileri konu hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Milano merkezli UniCredit'in bilançosunu temizleme ve riski düşürme çabaları dahilinde sırasıyla Lisbona projesi ve Tokyo projesi olarak adlandırılan bu adımları, ay sonuna kadar sonuçlandırılabilir. Pandeminin borçlananlar üzerindeki etkilerine rağmen, banka 31 Mart itibariyle, tahsili gecikmiş alacaklar rasyosunu, Aralık'taki seviyesi olan yüzde 5'ten yüzde 4.9'a düşürmüştü.

Bu anlaşmalar, koronavirüs salgını dolayısıyla mortgage, işletme kredileri ve diğer borçlarda yeni bir ödeme zorluğu dalgasının gelebileceğinden endişe duyulmasından dolayı, tahsili gecikmiş alacaklar piyasasının halen ayakta olduğuna ilişkin işaretler arayan diğer bankalar tarafından da yakından izlenecek. Perşembe günü daha önce, UniCredit Banca Ifis ile ayrı bir mutabakat ile 335 milyon euroluk satış için anlaşmaya varıldığını duyurmuştu.

Danışmanlık şirketi Distressed Technologies'in İtalyan tahsili gecikmiş alacaklar başkanı Massimo Famularo, "Bu işlemler, piyasanın ölmediğini ve UniCredit gibi en büyük bankaların kısıtlamaların kaldırılması sonrası yeni durum ile yüzleşmeye hazır olduğunu gösteriyor" dedi.

Kaynaklardan birine göre, bu anlaşmalar UniCredit'in birkaç parçada elinden çıkarmakta olduğu yaklaşık 8 milyar euroluk tahsili gecikmiş alacaklarının ilk satışları olacak. Bunlar, Lisbona, Tokyo ve New York paketleri arasında bölünen 2.5 milyar euroluk kötü kredileri, Dawn ve Sandokan 2 inisiyatifleri yoluyla ödenme ihtimali düşük krediler olarak adlandırılan 3 milyar euroyu ve yaklaşık 2.5 milyar euroluk leasing kredilerini içeriyor.