Advertisement
HABERLER ABONE OL

Dünyanın önde gelen hızlı tüketim ürünleri şirketi Unilever’in, Londra merkezli GlaxoSmithKline’ın (GSK) tüketici birimini satın almak için 50 milyar sterlin (68.4 milyar dolar) teklifte bulunduğu, GSK’nin ise teklifi düşük bularak reddettiği belirtildi.

Unilever konu hakkında “GSK’nin Tüketici Sağlık Hizmetleri Birimi, sağlık ürünleri konusunda oldukça cazip ve portföyünü yeniden şekillendiren Unilever için de stratejik olarak çok uygun. Ancak bir anlaşmaya varılması konusunda kesin bir karar yok” açıklamasını yapmıştı.

Glaxo ise bugün yaptığı açıklamada Unilever’den sonuncusu 20 Aralık’ta olmak üzere tüketici sağlık birimini satın almak için 3 teklifte bulunduğunu, üç teklifin de reddedildiğini belirtti.

Söz konusu anlaşma, Londra’daki en büyük satın almalardan biri olacaktı.

Haberi ilk duyuran İngiliz Sunday Times, Unilever’in geçen sene de yaklaşık 50 milyar sterlin teklifte bulunduğunu ancak bu teklifin şirket hisselerinin bir kısmına sahip olan Pfizer ve GSK tarafından düşük bulunarak reddedildiğini belirtti.

Unilever 2018’de Hindistan ve diğer Asya pazarlarındaki Horlicks gibi markaların da dahil olduğu tüketici beslenme birimini 3.3 milyar sterline satın almıştı.