Advertisement
HABERLER ABONE OL

Eski Pimco fon yöneticisi ve tecrübeli tahvil yatırımcısı Bill Gross ABD seçimlerinden Donald Trump’ın zaferle ayrılmasının tahvil piyasaları için “daha kötü” ve “yıkıcı” olacaını belirtti.

“Tahvil kralı” lakabıyla bilinen Gross, Trump’ın Beyaz Saray’a dönüşünün halihazırda yüksek seviyelerde olan ABD mali açığını daha da genişleteceğini savundu. Financial Times’a konuşan Gross “Trump’ın seçilmesi daha çok kötümserlik yaratacak. Çünkü onun programı vergi kesintilerinin devamını savunuyor” dedi.

Gross mevcut bütçe açığında görevdeki ABD Başkanı Joe Biden’ın da sorumluluğu olduğunu düşünse de Trump’ın seçilmesinin “daha yıkıcı olacağını” söyledi. Trump’ın seçim vaatleri arasında 2017’de hayata geçirdiği vergi indirimlerinin kalıcı hale getirilmesi de var.

Düşünce kuruluşu Committee for a Responsible Budget’a göre bu vaat önümüzdeki 10 yılda 4 trilyon dolar ek maliyet getirebilir. ABD’nin bütçe açığı/GSYH oranı 2023’te yüzde 8,8’e ulaştı. Gross bu açığın yıllık 2 trilyon dolarlık arz artışına yol açmasıyla tahvil piyasalarını baskıladığı görüşünde.