Advertisement

Konu hakkında bilgi sahibi kaynaklara göre Vanguard Group Inc., bireysel yatırımcılar için düşük maliyetli fonlamaya küresel dönüş bağlamında, Çin'deki resmi müşterilerine ait yönetimi altındaki yaklaşık 21 milyar dolarlık varlığı iade etti.

Vanguard tarafından iade edilen fonların bir kısmının idaresi için BlackRock Inc. ve Amundi SA'nın değerlendirildiği belirtildi.

Kaynaklar, söz konusu varlıklar arasında Vanguard'ın Çin'in Döviz Kuru Kamu İdaresi ve China Investment Corp. ülke varlık fonu adına yönettiği 10 milyar dolardan fazla bir tutarın bulunduğunu belirtti. 1 milyar doların üzerinde bir miktarın ulusal emeklilik fonuna iade edildiği belirtildi.

Aktarılan bilgiye göre Çinli kur regülatörü parasının idaresini büyük bir ihtimalle BlackRock gibi diğer fon yöneticilerine devredecek. Emeklilik fonu ise hesaplarının bir kısmını yönetmesi için muhtemelen Paris merkezli Amundi'yi seçecek.

Dünyanın en büyük ikinci fon yöneticisi Vanguard, Asya stratejisini elden geçirerek Hong Kong ve Japonya'dan çıkıyor. Bunun yerine daha hızlı büyüyen piyasalarda bireysel yatırımcılara odaklanacak.

Çin'in piyasalarını serbestleştirmesiyle Vanguard için hala kilit önemde. Ancak kurumsal faaliyetlerden çekilmesi, 15 trilyon dolarlık varlık yönetimi pazarında rakipleri için beklenmeyen talih kuşu anlamına geliyor.