Advertisement

Avrupa Merkez Bankası 3 hafta içinde geniş ölçekli varlık alım programını sonlandıracak.

AMB bugünkü toplantısında beklendiği gibi ana refinansman faizini yüzde 0, marjinal fonlama imkanını yüzde 0,25 ve mevduat faizini eksi yüzde 0,50’de tuttu.

Banka 2015 yılında başlayan normal varlık alım programını 1 Temmuz'da bitireceğini açıklarken Temmuz ayında 25 baz puan faiz artışına niyetli olduğunu duyurdu. Eylül ayında da artış öngörüldü.

Açıklamada enflasyon görünümü kötüleşirse Eylül'de daha büyük adım atılmasının mümkün olduğu, Eylül ayından sonra ise "kademeli fakat sürekli" faiz artışı olacağı belirtildi. Enflasyonda yüzde 2'lik orta vadeli hedefe ulaşmak için uygulanacak para politikasının gelecek verilere bağlı olacağı ifade edildi.

Ayrıca pandemi kapsamında yapılan varlık alım programına (PEPP) fragmantasyon durumunda yeniden yatırımlarda ayarlama yapılabileceği vurgulandı.

Enflasyon tahminlerine revizyon

Banka ayrıca bu yıl ve gelecek sene için enflasyon tahminlerini yükseltti. Buna göre 2022 yılı enflasyon tahmini yüzde 5.1'ten yüzde 6.8'e, 2023 tahmini yüzde 2.1'den yüzde 3.5'e, 2024 tahmini yüzde 1.9'dan yüzde 2.1'e yükseltildi.

Banka bugünkü kararıyla rekor enflasyonla mücadele için on yıldan uzun süre sonra ilk faiz artışı için önemli bir adım atmış oldu. Euro Bölgesi'nde yıllık enflasyon Mayıs'ta yüzde 8.1 ile rekor tazelemişti.

Kararın ardından ortak para birimi euro dolar karşısında yüzde 0.2 düşüşle 1.0692'den işlem gördü, şahin faiz patikası açıklamasıyla yeniden 1.0749'un üzerine yükseldi.

Lagarde: Enflasyon arzu edilmeyecek derecede yüksek

Karar sonrası basın toplantısında konuşan Başkan Christine Lagarde, enfasyonun arzu edilmeyecek derecede yüksek olduğunu ve bir süre daha yüksek kalmaya devam edeceğini söyledi.

Yüksek enflasyonun herkes için büyük bir zorluk olduğunu vurgulayan Lagarde, mayısta enflasyon oranının, Ukrayna'daki savaşın etkisi de dahil olmak üzere, artan enerji ve gıda fiyatları nedeniyle yeniden önemli ölçüde yükseldiğini belirtti. Lagarde, "Enflasyon baskıları genişledi ve yoğunlaştı." dedi.

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşının, başta Avrupa kıtası olmak üzere ekonomileri baskıladığını, küresel ticareti aksattığını, malzeme kıtlığına yol açtığını, yüksek enerji ve emtia fiyatlarına katkıda bulunduğunu aktaran Lagarde, ekonomik faaliyetlerin kısa sürede yüksek enerji fiyatlarından zarar göreceğine işaret etti.

Bugünkü faiz artırmama kararının AMB Yönetim Konseyi'nin oy birliği ile alındığını bildiren Lagarde, toplantıda, AMB'nin para politikasının normalleştirilmesi için ilave adımlar atıldığını belirtti.

Lagarde, temmuzda 25 baz puanlık artış planı olduğunu, enflasyon tahminlerine göre eylül ayında faiz artırımına devam etmeyi planladıklarını kaydetti. Lagarde, "Eylül tahminleri 2024 enflasyonunu yüzde 2,1 veya daha yüksek gösteriyorsa faiz artışı 25 baz puanın üzerinde olabilir." dedi.

"Para politikamızın düzgün bir şekilde aktarılması konusunda kararlıyız"

AMB Başkanı Lagarde, AMB'nin, para politikasını sıkılaştırmaya başlarken Euro Bölgesi tahvil piyasalarında ayrışmayı önlemek için yeni araçları harekete geçirmeye hazır olduğunu belirterek, "Geçmişte AMB'nin fazlasıyla gösterdiği gibi, ya mevcut düzeltilmiş araçları ya da kullanıma sunulacak yeni araçları devreye alacağız. Ancak para politikamızın düzgün bir şekilde aktarılması konusunda kararlıyız ve sonuç olarak, bu aktarımı bozacak ölçüde ayrışmalardan kaçınılacaktır." diye konuştu.

AMB'nin satın aldığı tahvillerin yeniden yatırıma yönlendirilmesinin bugünkü toplantıda tartışılmadığını aktaran Lagarde, AMB Yönetim Konseyi'nin "ücret sarmalı" görmediğini söyledi.

"Temmuz ayındaki faiz artırımının enflasyonu hemen etkilemesini bekliyor musunuz?" sorusuna Lagarde, "Hayır" yanıtını verdi.

Bu arada, Lagarde'ın tahvil piyasalarında ayrışmaya yönelik değerlendirmesi, son haftalarda Euro Bölgesi ülkelerinde borçlanma maliyetlerindeki hızla ayrışmadan sonra geldi.