Advertisement

Türkiye Varlık Fonu, konuya yakın kaynakların Bloomberg’e verdiği bilgiye göre bankalara ait yüzde 55 hisseyi alarak Türk Telekom’da çoğunluk hissesine sahip olmayı değerlendiriyor.

Kaynaklara göre Varlık Fonu, konuya ilişkin olarak bankalarla ilk teması kurdu. Taraflar fiyat konusunda fikir ayrılığı yaşarken Varlık Fonu, henüz resmi teklif yapmadı.

Piyasa değerine göre Türk Telekom’un yüzde 55 hissesi yaklaşık 1,5 milyar dolar düzeyinde

Bankalar, geri ödenmeyen kredilerine karşılık olarak 3 yıl önce Türk Telekom’un yüzde 55 hissesine, LLY adında bir şirket kurarak sahip olmuştu. Halihazırda Hazine şirkette yüzde 25, Varlık Fonu yüzde 6,7 hisseye sahip. Kalan paylar ise halka açık.

LLY, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve TVF konuya ilişkin Bloomberg'e yorum yapmadı.

Bankalardan ortak açıklama

LYY'nin ortakları arasında yer alan Garanti BBVA, Türkiye İş Bankası ve Akbank Kamuyu Aydınlatma Platformu'na gönderdikleri açıklamada bahsi geçen hisse devrine ilişkin an itibariyle herhangi bir işlemin geçerli olmadığı duyuruldu.

Bankaların ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarda konuyla ilgili şu ifadeler kullanıldı: Bugün itibari ile medyada pay sahibi olduğumuz LYY Telekomünikasyon A.Ş.'ye ait tüm Türk Telekomunikasyon A.Ş. hisselerinin Türkiye Varlık Fonuna devredileceği yönünde haberler yer almıştır. Bahsi geçen hisse devrine ilişkin an itibarı ile herhangi bir işlem söz konusu değildir. Bankamız söz konusu hisselere ilişkin opsiyonlarını her zaman değerlendirmektedir. Bu çerçevede kesinleşmiş ve kamuya açıklanması gereken bir gelişme olursa yasal düzenlemeler çerçevesinde açıklamalar yapılacaktır.