Advertisement
HABERLER ABONE OL

Hava koşulları vergi ödemelerine ilişkin de uzatma getirilmesine yol açtı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Son günlerdeki olumsuz hava koşullarından dolayı 26 Ocak 2022 Çarşamba gün bitimine kadar verilmesi gereken Katma Değer Vergisi, Damga Vergisi ve Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamelerinin verilme ve ödeme sürelerini 31 Ocak gün sonuna kadar uzattık." ifadelerini kullandı.

Berenberg'e göre 2022 yılı için ana senaryo hala hisse senetlerinin yükseleceği yönünde olsa da ortaya çıkan birçok risk nedeniyle bu kazancın sürdürebilir olmama olasılığı bulunuyor.

Kurum bu değerlendirmelerin ardından yatırımcıların piyasalarda çöküş ihtimaline karşı bir çıkış planına sahip olmaları gerektiğini düşünüyor.

Berenberg stratejistlerine göre Avrupa ve ABD hisselerinde görülen rekor değerler ve jeopolitik tehlikelerin yarattığı baskıdan dolayı hisse senedi piyasalarındaki riskler 2021’e göre artış gösterdi.

Uzmanlar, yatırımcıların daha fazla oynaklıktan korunmak için bir “çöküş koruması” mekanizması kurmalarını tavsiye ediyor.

"Yüzde 30 düşüş ihtimali yüzde 10"

Stratejistler Jonathan Stubbs ve Edward Abbott, Avrupa ve ABD’deki hisselerin tepe noktalarına yakın olduklarını belirterek bu durumun hisselerde sürdürülebilir kazanç için ideal bir senaryo olmadığına dikkat çekti.

Bunun yanında uzayan tedarik zinciri sorunları, artan enflasyon ve potansiyel varlık alımlarının azaltılması gibi riskler de görünümü daha olumsuz hale getiriyor.

Bu sene içinde hisselerin yükseleceğine dair genel bir görüş olsa da stratejistler aşağı yönlü riskleri barındıran bir senaryonun da göz ardı edilemeyecek kadar şansı olduğu konusunda uyardı.

Hisselerin bu yıl yüzde 30 oranında düşüş göstermesine yüzde 10 ihtimal veren stratejistler, parasal sıkılaşmayla birlikte özellikle teknoloji hisselerinin baskı altında kalabileceğini belirtti.

Rus hisse senetlerine endeksli en büyük borsa yatırım fonu olan VanEck Russia’ya geçen hafta son bir yıldaki en büyük para girişi gerçekleşti. Fakat analistler bu girişlerin Rus piyasalarını açığa satmak için kullanılabileceğini düşünüyor.

Geçen hafta VanEck Russia borsa yatırım fonuna (RSX) 70 milyon dolarlık giriş olurken, Bloomberg Intelligence Analisti Eric Balchunas bu para girişinin traderlara kısa pozisyon açmak için borçlanma imkanı sağlayacağını vurguladı.

RSX üzerinde açık bulunan kısa pozisyonların oranı üç ay önce yüzde 10 seviyesinde bulunurken şu an yüzde 29 seviyesinde bulunuyor.

Rusya’da Moskova Borsası Ukrayna üzerinden ABD ile Rusya arasında artan gerginliğin etkisiyle pazartesi günü yüzde 5 değer kaybetmişti. ABD’de vadeli piyasaslar ve Avrupa piyasaları da küresel risk iştahının azalmasıyla haftaya düşüşle başladı.

Borsalardaki düşüşte ve küresel risk iştahındaki azalmada ABD Dışişleri Bakanlığı, olası bir Rusya müdahalesine karşı, Kiev büyükelçiliğindeki personelinin ailelerine Ukrayna'dan ayrılma talimatı vermesi de etkili oldu.

Altın fiyatları küresel piyasalarda risk iştahının azalması ve yatırımcıların Fed toplantısına odaklanmasından destek bularak yükseldi. Gram altın ise küresel altın fiyatlarındaki yükselişe rağmen 800 TL sınırındaki seyrini sürdürüyor.

Küresel risk iştahının azalması ve jeopolitik endişelerin artmasıyla piyasalar düşerken, güvenli liman altın bu endişelerden destek buldu. Ukrayna üzerinden ABD ile Rusya arasındaki gerginliğin artmasıyla Rus Borsası pazartesi gününü yüzde 5 düşüşle kapatırken Avrupa piyasaları da günü kayıpla kapattı.

Dünyadaki en büyük altına dayalı Borsa yatırım fonu olan SPDR’ye net para girişi geçen hafta cuma günü listelendiğinden bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Yatırımcılar SPDR Altın Fonu’na cuma günü 1,63 milyar dolar değerinde para yatırdı.

SPDR fonuna olan girişler yatırımcıların uzu dönemli altın yatırımlarının bir göstergesi olarak görülüyor. Değerli metal altının kayıpla kapattığı 2021 yılında SPDR fonundan ciddi derecede çıkış yaşanmıştı.

Fed’in para politikasını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) salı ve çarşamba günü toplanarak Ocak ayı için faiz kararını açıklayacak. Bloomberg anketine katılan ekonomistler Fed’in bu toplantıda Mart ayındaki faiz artırımının sinyalini vermesini beklediklerini belirtti.

Goldman Sachs ise Fed’in politika faizini Wall Street’in beklediğinden daha agresif bir şekilde artırma riski olduğunu söyledi. Goldman Sachs Baş Ekonomisti Jan Hatzius, haftasonu müşterileriyle paylaştığı bir notta Mart, Haziran, Eylül ve Aralık’ta olmak üzere 4 adet faiz artırımı beklediklerini söyledi.

Ons altın fiyatı

Ons altın, geçen haftayı yüzde 1’e yakın yükselişle kapatarak son 6 haftanın 5’ini kazançla geçirmiş oldu. Haftaya yatay bir seyir başlayan ons altın, küresel piyasalardaki risk iştahının azalmasından destek bularak 1.842 dolara tırmandı.

Gram altın fiyatı

Gram altın, geçen hafta küresel altın fiyatlarındaki yüksek seyre rağmen Dolar/TL ’deki dalgalanmadan etkilenmişti. Yeni haftaya da dolar kurundaki yükselişi takip ederek başlayan gram altın, salı günü 797 TL seviyesinde bulunuyor.

Bitcoin haftaya Nasdaq ve küresel piyasaların genelinde yaşanan sert düşüşle başladıktan sonra Nasdaq’ın günü hafif pozitife dönerek kapatmasıyla 36 bin doların üzerine tırmandı.

Küresel risk iştahının azalması ve jeopolitik endişelerin artmasıyla piyasalar düşerken, Nasdaq ile korelasyonu son aylarda giderek yükselen Bitcoin de kayıplardan etkilendi. Pazartesi günü 33 bin doların altına gerileyen Bitcoin, piyasalardaki rüzgarın tersine dönmesiyle beraber akşam saatlerinde hızlı bir yükseliş kaydetti.

Bitcoin’in Nasdaq ile olan korelasyonunun yükselmesi de kripto paranın geleneksel piyasalardaki hareketlerden giderek daha fazla etkilendiği anlamına geliyor. Böylece Ukrayna üzerinden ABD ile Rusya arasındaki gerginliğin artması küresel risk iştahını baskılarken Bitcoin fiyatlarını da aşağı yönlü etkilemiş oldu.

Oanda piyasa analistlerinden Edward Moya, Bitcoin için dönüm noktasının geldiğini belirterek, “Eğer Wall Street’te panik satışları yeniden başlarsa Bitcoin için 30 bin dolar seviyesi destek sağlamayabilir” dedi.

Diğer bir Oanda piyasa analisti Craig Erlam ise 30 bin dolardaki desteğin kırılmasının psikolojik destek olan 40 bin doların kırılmasıyla karşılaştırılamayacağını söyledi. “30 bin dolar 2021 boyunca dayanan önemli bir destek seviyesi” diyen Erlam, bu seviyenin aşılması halinde görünümün kötüleşebileceğini vurguladı.

Teknoloji şirketlerine odaklanan Cathie Wood’un ARK Innovation borsa yatırım fonuna ve Warren Buffett’ın Berkshire Hathaway’ına yapılan yatırım son 2 senede aynı getiriyi sağladı. Aradaki tek fark ise iki farklı yatırım stilinin en bilinen örnekleri olan iki fonun aynı getiriye ulaşma yolları oldu.

ARK’ın dinamik büyüme odaklı yatırım stratejisi yatırımcıları zirvelere ve diplere sürüklerken Bekshire’ın klasik değer yatırımı yaklaşımı yavaş ama istikrarlı bir getiri sağladı.

Daha önce Tesla için 3 bin dolarlık hedef fiyat belirleyen Wood’un borsa yatırım fonu ARK Innovation’ın getirisi 2020 başından bu yana Nasdaq’ın da altında kaldı.Son iki senede Nasdaq yüzde 66 getiri sağlarken ARK Innovation yüzde 43 getiri sağlayabildi.

2020 yılında Nasdaq’ın getirisini neredeyse üçe katlayan ARK Innovation, 2021 yıl başından bu yana yüzde 21 düşüş kaydederek üç senenin sonunda Nasdaq endeksi ile aynı getiriyi sağlamış durumda.

ARK Innovation borsa yatırım fonunda en fazla ağırlığı olan hisse bir dönem yüzde 8,37 ile Tesla olurken Zoom Video Communications, Spotify ve Shopify gibi şirketler de ARK Innovation’ın portföyünde yer alıyor.

Buffett Apple'dan 120 milyar dolar kazandı

Buffett’ın hızlı yükselen teknoloji hisselerine karşı muhafazakar tutumu belgesellere konu olmuştu. Yatırım danışmanları Todd Combs ve Ted Weschler sayesinde teknoloji sektörüne yatırım yapmaya daha sıcak bakan Buffett, Apple’a yaptığı yatırımdan 120 milyar dolar kazanmıştı.

Berkshire Hathaway 2016 ve 2018’in ortalarında Apple hissesi almaya başlamıştı ve satın almalar sonrasında holding iPhone üreticisinin yüzde 5 hissesine sahip olmuştu. Hisselerin toplam maliyeti bu süreçte 36 milyar dolar olurken Apple’ya yapılan yatırımın toplam değeri şu an 160 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.